Blog

16 kasımda 1 kilogramın tanımı neden değişecek?1

1 Kilogram Ağırlığın Tanımı 16 Kasım'da Değişecek ?

Bilim dünyasında hızla yayılan "1 Kilogram = 1000 Gram tanımlaması değişecek"  haberi kafaları karıştırsa dahi bu araştırmanın yıllardır düzenli bir şekilde yapıldığı ve neticesine göre hareket edildiğini bildirmekte fayda var.

Detaya geçmeden önce, 1 kg neden artık 1000 gr olarak karşımıza çıkmayacak diye soracak olursanız, kısacası bu miktarın belirlenmesi hakkında bir şey söyleyebiliriz ve o da bu sabitin belirlenmesi 200 yılı aşkın sürelik bir gözlemin sonucudur. "Bu gözlem nasıl yapılıyor?"" Sabit nasıl değişti?"" Neye göre belirleniyor? " gibi sorularınız vardır elbette ve bu soruların hepsinin cevabı aşağıda yer alıyor!


Neden Kilogram'ın tanımı değişecek?

 

16 Kasım'da Kilogramın Tanımının Değişecek Olması Ne Anlama Geliyor?

16 kasım 2018'de fransa'nın versay kentinde yapılacak olan "genel ölçüler ve ağırlıklar konferansı"nda alınacak kararla 20 mayıs 2019 tarihinden itibaren metrik sistem kullanan tüm ülkelerde kilogramın tanımı değişecek.

kısaca, metrik sistem ilk olarak 1799'da fransa'da tanıtıldı. basitçe, 1960 yılında metre ışığın dalga boylarıyla ilişkilendirilerek bir sabite bağlanmıştı. 
 

16 kasım'da 1 kilogramın tanımı neden değişecek?

an itibarıyla kütle birimi olarak kullandığımız kilogram, uluslararası kilogram prototipine göre belirlenmiştir. %90'ı platinyumdan ve %10'u iridyumdan oluşan bu prototip, zamanla kendisini oluşturan elementlerin yarı ömür sürelerinden dolayı kütle değişimine uğruyor. örneğin platinyum'un yarı ömrü 10^11 yıl iken iridyum'un yarı ömrü sadece 73.83 gündür.
 

1 kilogramın tanımı 16 kasımda neden değişecek ? 3

Fransa'da saklanan kilogram prototipi.

bu yüzden metrik sistem kullanan ülkelerin de katılacağı bir konferansla kilogram, tıpkı metre-ışık hızı, mol-avagadro gibi ölçü birimlerinde olana benzer şekilde bir sabite bağlanacak. bu sabitin "planck sabiti" olması öngörülüyor. 

planck sabiti, fotonun enerjisi ile fotona ait elektromanyetik dalganın frekansına oranıdır.

bu hesaplamayı yaparken kullanacakları nist-4 kibble balancer eğer 6.626070150x10^(-34) planck sabitiyle milyarda 10 belirsizliğe ulaşırsa kilogram, planck sabitine göre belirlenmiş olacak.

Bilimsel açıklaması da aynen böyleydi arkadaşlar, umarız faydalı bir bilgi vermişizdir. Şimdi kafalarda, artık daha mı zayıfım ya da daha mı ağırım gibi sorular belirecek bize sorarsanız beklemenizde fayda var !

Okuduklarınızdan bir şey anlamadıysanız sizler için UniverList'te Fizik ve türevlerinin var olduğu bölümleri sıraladık!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..