Blog

1 Ocak 1926 Takvim ve Saatlerde Yapılan Değişikliklerin Kabulü

1 Ocak 1926 Takvim ve Saatlerde Yapılan Değişikliklerin Kabulü

1 Ocak 1926 Takvim ve Saatlerde Yapılan Değişikliklerin Kabulü

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulması ile birlikte daha çağdaş bir toplum olabilmek için çeşitli alanlarda inkılaplar yapıldı. Bunlar arasında takvim ve saatler de vardı. İşte 1 Ocak 1926 takvim ve saatlerde yapılan değişikliklerin kabulü hakkında bilmemiz gerekenler.

1.Neden Takvim ve Saatlerde Değişiklik Yapılmasına Gerek Duyuldu?

 Osmanlı Devleti'nde kullanılan takvim ve saatler Avrupa'da kullanılanlardan farklıydı. Bu durum toplumsal alanda, Avrupa ile artan ilişkilerde, resmi ve ticari ilişkilerde ve daha birçok alanda sıkıntı çıkarıyordu. Ayrıca kullanılan alaturka saatler, Hicri ve Rumi takvimler çağdaşlaşma yolunda olan toplumumuza hiçbir artı getirmiyordu. Bu nedenle çağdaşlaşma ve Avrupa ile bütünleşme hedeflendiğinden bu alanda da tedbirler alındı. 1 Ocak 1926'da takvim ve saatlerde yapılan değişiklikler kabul edildi.

2.Bu Değişiklikler Toplumumuza Ne Gibi Faydalar Sağladı?

Takvim ve saatlerde yapılan değişiklikler resmi ve ticari ilişkilerde ortaya çıkan sorunların giderilmesine yardımcı oldu. Değişiklikler kabul edilmeden önce kullandığımız takvim ve saatler Avrupa'da kullanılanlardan farklı olduğu için Avrupa ile ilişkilerimizde sıkıntı çekiyorduk. Yapılan değişikliklerle bu sıkıntılar da ortadan kalktı. Bu değişikliklerin en büyük yardımı toplumumuzun çağdaşlaşmasına oldu. Bu sayede dünya genelinde kullanılan takvim ve saatlerin aynısını kullanmaya başladık ve çağdaşlaşma yolunda bir adım daha atmış olduk.

3. Nedir Bu Değişiklikler?

Önce 26 Aralık 1925'te çıkarılan bir kanunla o zamana kadar kullanılmakta olan Hicri ve Rumi takvimler yerine Miladi Takvim kabul edildi ve 1 Ocak 1926'dan itibaren kullanılmaya başlandı. Takvimlerdeki bu değişikliğin yanında alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile 1 gün 24 saate bölündü ve günlük hayat düzene sokuldu.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..