Blog

10 Mart Dünya Mario Günü Kutlu Olsun!

10 Mart Dünya Mario Günü Kutlu Olsun!

1980'lerde veya 1990'larda büyüdüyseniz, Mario ve kardeşi Luigi'nin kim olduğunu bildiğinize emin olabiliriz. Mario ve kardeşi, Nintendo ve hatta dünya oyun tarihinin en ünlü kardeşleridir! Mario Günü için bu sevimli karakterin tarihine birlikte göz atalım.
 Mario Gününün tarihi
10 Mart Dünya Mario Günü Kutlu Olsun!
Neden Mart'ın 10'u Mario Günüdür diye merak ediyorsanız arkadaşlar, bugün Mario'nun ilk kez yayınlandığı gün falan değil aslında kısaca şöyle özetleyebiliriz. Mart'ın (March) ilk üç harfi "Mar" ve 10 u da yan yana getirirsek "MAR10" ortaya çıkıyor ve bu da aslında Mario diye okunabiliyor. Ondan sonra yeni başladı.

 İlk olarak ne zaman yayınlandı?
10 Mart Dünya Mario Günü Kutlu Olsun!
Mario ilk olarak Nintendo’nun bir başka efsane oyunu Donkey Kong'da tanıtıldı ve sene 1982'idi. 1980'lerin başında bu oyunda göründüğünde, bugün tanınacak iyi bilinen bir tesisatçı değildi. Adı Bay Jumpman ve bir marangozdu. Çok farklı demez miydiniz?

Kendi kendine ayrıldıktan sonra, Super Mario Bros'taki ismini ve mesleğini değiştirdi. Nintendo’nun teliflerinin devralınması ile başladı. Super Mario Bros oyunları dünya çapında 262 milyon kopya sattı ve bunu tüm zamanların en başarılı video oyunu serisi konumuna gelmesini sağladı.

10 Mart Dünya Mario Günü Kutlu Olsun!
Oyunu kayda değer kılan sadece karakter değil, aynı zamanda onu video oynamanın ön saflarına taşımanın bir parçasıydı. Super Mario 64'ün piyasaya sürülmesi, çığır açan üç boyutlu grafikleri beraberinde getirdi. Aynı zamanda oyuncu tarafından kontrol edilebilecek bir kamera görüntüsünü entegre eden ilk oyundu! Super Mario Sunshine, yerçekiminde uzayda ilerlemeye izin veren ve öncekinden daha fazla hareket seçeneğine sahip olan ilerlemeler yaptı. Bu seri, video oyunları endüstrisi ve yıllar boyunca konsol oyunlarında yapılan teknolojik sıçramalar için önemli olmuştur.

 Mario Günü nasıl kutlanır?
10 Mart Dünya Mario Günü Kutlu Olsun!
Mario Günü'nü kutlamanın gerçekten tek süper yolu var ve o da bugünü Mario oynayarak geçirmektir!
Bu konsolu temizleyin ve platform oyunlarını bir kenara bırakıp Mario ile geçmişi yad edin! Eğer çoktan aile olduysanız, bu mirası çocuklarınıza da aktarmanın tam sırası!

​​​​​​​Shigeru Miyamoto'ya selam olsun!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..