Blog

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Gazeteci Hakları

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Gazeteci Hakları

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961'den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye'ye özgü bir kutlama günüdür. Peki bu gün nasıl ortaya çıktı ve gazeteci hakları neler? Hep beraber göz atalım.

1. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan ''212 Sayılı Kanun'' adlı düzenlemenin Resmi Gazete'de yayınlanış tarihinin 10 Ocak 1961 olması nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olarak kabul edilmiştir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961-1971 yılları arasında 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmış fakat 1971 yılında yapılan askeri müdahale ile gazetecilerin bazı haklarının ellerinden alınması üzerine kutlama gününün adı ''10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'' olarak değiştirilmiştir.

2. Gazetecilerin Bazı Hakları

1. Gazeteci, tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir.

2. Gazeteci, çalıştığı basın ve yayın organının kendisiyle yaptığı sözleşmede de kaydedilmiş olması gereken temel çizgisini dikkate alır. O temel çizgi dışındaki ve onunla çelişen veya orada açıkça belirtilmemiş olan telkin, öneri, istek ve talimatları reddetme hakkına sahiptir.

3. Gazeteci, inanmadığı bir görüşü savunmaya veya meslek ilkelerine aykırı bir iş yapmaya zorlanamaz.

4. Gazeteciler, özellikle de yazı işleri çalışanları, basın-yayın işletmesinin işleyişini belirleyen, etkileyen önemli kararlardan haberdar edilmeli ve gereğinde kararların alınmasında etkili olmalıdır.

5. İşlevi ve sorumlulukları ışığında gazeteciler, örgütlenme hakkının yanı sıra görevinin maddi ve manevi güvencesini sağlayan kişisel sözleşme yapma hakkına sahiptir. 

6. Gazeteci, kaynakların gizliliği ilkesi uyarınca, kaynağını açıklamaya ve tanıklık yapmaya zorlanamaz. Kaynak izin verdiği takdirde gizlilik ortadan kalkabilir. Kaynağı tarafından açıkça yanıltıldığı durumlarda gazeteci kaynağını açıklayabilir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..