Blog

10 Tane Dikili Ağacınız Yoksa Bu Ülkede Mezun Olmanız Mümkün Değil!

10 Tane Dikili Ağacınız Yoksa Bu Ülkede Mezun Olmanız Mümkün Değil!

Bir dikili ağacın olması kalıbı Filipinler'de gerçekleştirilmesi an meselesi olan kanun değişikliği ile öğrencilerin mezuniyetinde söz konusu olacak gibi. Çünkü Filipinler'de yürürlüğe girmesi beklenen yeni kanun, mezuniyet zamanı gelmiş olan lise ve üniversite öğrencilerinin diplomalarını alabilmeleri için 10 adet ağaç dikmeleri konusunda kararlı. 
10 Tane Dikili Ağacınız Yoksa Bu Ülkede Mezun Olmanız Mümkün Değil!
Filipinler'de bu yasa yürürlüğe girer ve başarılı bir şekilde sürdürülebilirse her sene 170 milyonun üzerinde yeni ağaç dikilmiş olacak ki bu gerçekten muazzam bir şey.


 


Yıllık ortalama 500 bin öğrenci üniversiteden mezun oluyor!
10 Tane Dikili Ağacınız Yoksa Bu Ülkede Mezun Olmanız Mümkün Değil! 1

 

Magdalo Partisi temsilcisi Gary Alejo, bu fikri benimsemiş ve daha sonrasında sunmuş büyük de beğeni toplamıştır. Filipinler Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Eğitim Komisyonu bir araya gelecek ve kanunun ayrıntılarını düzenleyecek. 

Bu çalışmanın temelinde yatan amaç ise yasadışı yollarla katledilen ağaçlara dikkat çekmek ve geçmiş yeşil günlerine dönmek yatıyor. Filipinler 20. yüzyılda %70'ten %20'lere düşen yeşil alanlarıyla dünyada kendi tabiatına en fazla zararı veren ülkelerden.

10 Tane Dikili Ağacınız Yoksa Bu Ülkede Mezun Olmanız Mümkün Değil! 2Bazı alanlardaki ağaç eksikliği sebebiyle sel ve erozyon gibi doğal afetlerin gerçekleşme riski artıyor.

Filipinler’de 2014 yılında “Ulusal Ağaçlandırma” programının bir parçası olan fidan dikimine 160 bin kişi katılmıştı. Bir saatte 3,2 milyon fidan dikilerek yeni bir dünya rekoru kırılmıştı.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..