Blog

110 Yıl Sonra İlk Kez Görüntülenen Siyah Leopar Heyecan Yarattı! Biyoloji 101!

110 Yıl Sonra İlk Kez Görüntülenen Siyah Leopar Heyecan Yarattı! Biyoloji 101!

Doğal dengenin bozulması , insanoğlunun düşüncesizliği derken çeşitli biyolojik etkenlerle nesilleri tükenmekte olan birçok canlı söz konusu. Siyah leoparlar da bu hayvanların belki de başında geliyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) belirlediği nesli tükenen hayvanlar arasında kırmızı listede bulunan siyah leopar türü, 110 yıl aradan sonra ilk kez görüntülendi!

Will Burrard-Lucas , çocukluk hayali olan siyah leopar fotoğraflama arzusuna 35 yaşında Kenya'da erişmiş oldu. Bu sayede dünya tarihine de geçmiş olan Burrard Lucas verdiği röportajlarda dahi heyecanını yansıtıyor.

Başarılı fotoğrafçı Will Burrard-Lucas'ın çekimlerinden önce, Afrika'da son derece ender bir tür olan siyah leopara ait son gözlemin 1909'da Etiyopya'da yapıldığı kaydedildi.

 Neden siyah?

Bilinen benekli ve sarı tonlarında sahip olduğu tüylerinin aksine simsyah olan bu leopar türü genetik çeşitliliği sonucu oluşan çok miktardaki siyah pigmente sahip. Rengi sayesinde, geceleri onu görmek neredeyse imkansız. Buna ek olarak son derece sessiz hareket eden bir tür.

Will Burrard-Lucas'ın fotoğrafladığı siyah leoparın bu derece koyu siyah olabilmesi için , anne babasının çok fazla siyah pigment taşıyor olması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Dolayısıyla bu tür bu yüzden bu kadar az bulunuyor.


Will Burrard-Lucas çekimleri nasıl gerçekleştirdi?

Will Burrard-Lucas kendisini tarihe geçiren bu çekimleri gerçekleştirirken oldukça zorlanmış. Tamı tamına 5 gün boyunca leoparın leoparı bekleyen fotoğrafçı günler sonra makineleri kontrol ettiğinde bu güzelliğe ulaşmış. 

Genç fotoğrafçı , verdiği röportajda bu anları aynen şöyle anlatıyor;

"Buna inanamıyorum. Bu projeye başladığımda gerçekten siyah leoparın fotoğraflarını çekebileceğime inanmamıştım. Ama işte buradalar ve hayatımda fotoğrafını çektiğim en harika hayvan sanırım bu."

 


Bugün tam 35 yaşında olan fotoğrafçı, çocukluk yıllarından bu yana hep siyah leoparı görmeyi ve fotoğrafını çekmeyi hayal ettiğini söylüyor.

Not: Siyah leoparın bundan önce çekilen son fotoğrafı 1909 yılına ait ve şu anda Washington'da Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi'nde sergileniyor.

Evet arkadaşlar, gerek biyoloji , gerek fotoğrafçılık, gerekse de radyo televizyon ve sinema bölümlerinden parçalar bulabileceğiniz bu içeriğin ardından bu bölümlere ilgi duymaya başladıysanız, merakınızı detaylandırabilmeniz adına sizi şuraya alalım!

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..