Blog

Kemal Sunal

18. Ölüm Yıldönümü'nde Bilinmeyenleriyle "Kemal Sunal"

3 Temmuz 2000, usta sanatçı Kemal Sunal’ın aramızdan ayrıldığı gün olarak takvim yapraklarında yerini almıştır. Sayısız filmde oynayıp sayısız karakter ile kendisini anmamızı sağlamış usta sanatçıyı ölüm yıldönümünde saygı, özlem ve minnet ile anıyoruz.

Yeri geldi Kibar Feyzo oldu, yeri geldi Tosun Paşa oldu. Çoğu zaman Şaban olarak bildik kendisini ve hayatı boyunca İnek Şaban olarak hatırlandı.

İnek Şaban kendisinin Hababam Sınıfı’nda canlandırdığı karakterdi ve liseyi uzun yıllar bitirmeyi becerememiş haylaz ve bir o kadar saf kalpli biri olarak hayatımızda yer edinmişti.

Bizler de bir eğitim temalı site olduğumuz için , sadece televizyon önünde usta olan Kemal Sunal’ı değil, bilhassa üniversite hayatından bahsetmek istiyoruz.

"27 Yılda Mezun Oldum!"
Kemal Sunal Vefa Lisesi mezunu olup 70’li yılların sonuna doğru Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü kazanmış ve öğrenimine devam ederken patlak veren 12 Eylül olayları neticesinde bir süre ara verdiği okulundan tam 27 senede mezun olmuş oldu yani 1995 yılında ve mezuniyet töreninde kendisi şu sözler ile mezuniyetini tamamlamıştır.
TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü!

Kemal Sunal eğitim konusunda vurgulamış olduğu şeylerin üzerine giderek lisans diplomasının ardından lisansüstü diplomasını da almayı başarmıştır ve en ilginci de tezinde kendisini yazmıştır. Kendisini konu alan bir tez öğrencisi olarak da tarihe geçmiştir.


Kemal Sunal, kendi tezinde bu karakterlerin özellikle, olumlu anlamda bir yıkıcılığı olduğunu savunuyor. Sunal'ın "Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" tezinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi hemen tezin tamamını okumak istemiyorsanız aşağıya buyrun.Sunal'ın tezindeki birkaç noktaya değineceğiz.


Kemal Sunal, kamera karşısında güldürme konusunda bir imza haline gelmiştir .Oynadığı 82 film, aldığı sayısız ödül ve akıllara kazınan sayısız replikle birlikte Kemal Sunal ölümsüzlüğünü çoktan ilan etmiştir.

Usta sanatçının bedenen aramızdan ayrılışının 18. yıldönümü'nde özlem, minnet ve saygı ile anıyoruz. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..