Blog

2018 Yılında Bizi Neler Bekliyor?

2018 Yılında Bizi Neler Bekliyor?

2018'de Bizi Neler Bekliyor?

2017 yılı için pek pozitif şeyler söyleyemediğimiz ülkemin 2018 yılında daha iyi günler geçirmesi dileğiyle önce bütün Univerlist ailesinin daha sonra tüm Türkiye ve Dünya'nın yeni yılını kutluyorum. Şimdi 2018 yılında bizi neler bekliyor onlara bakalım.

1. Değişen Sınav Sistemi ''YKS''

2018 yılında üniversite adaylarını yepyeni bir sınav sistemi bekliyor. İki oturum şeklinde yapılacak sınav hakkında YÖK beklenen açıklamaları yapmıştır. Ayrıntılı bilgi için Univerlist sayfasının diğer içeriklerine göz atabilirsiniz. Sınava girecek adaylarımıza şimdiden başarılar dilerim.

2. TEOG Yerine Gelen Yeni Sistem

Milli eğitim bakanımız yeni sistemin adını '' Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi'' olarak açıkladı. Bakan ayrıca; '' Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek. Öğrencilerin okul dışı kaynaklara başvurmasını önlemek için bu sisteme gidildi. '' dedi. Umarım öğrenci ve velilerde bu yeni sistemden memnun kalırlar.

3. Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi 

Milli piyango yılbaşı büyük ikramiyesi bu yıl 61 milyon lira olarak belirlenmiş. Bu yıl biletler tam 60 TL, yarım 30 TL ve çeyrek bilet 15 TL olarak satılmıştır. İstatistiklere göre biletlerin %99'u tükenmiş. Ne diyelim bilet alan herkese bol şans.

4. 2018'de Dolar Yükselişini Devam Ettirebilir

2017'yi 3,79 olarak kapatan dolar 2018 yılında yükselişini sürdürebilir. Can Pamir, dolardaki yükselişin sürpriz olmadığını ve yükselişin sürebileceğini düşündüğünü iletti. TL varlıklarda; borsada yükseliş yatırımcıyı sevindirdi ancak yabancı yatırımcının yavaş yavaş TL varlıklardan çıktığını söyleyen Pamir, TL'nin değer kaybetmesinin önüne geçecek bir gelişme ve hikaye göremediğini bu nedenle doların yükselişini sürdürebileceğini bildirdi.

5. Enflasyon Tahminleri Yüksek Yönlü Güncellendi

Merkez Bankası, beklendiği gibi enflasyon tahminlerini yukarı yönlü güncelledi. 2017 yılı için enflasyon tahmini %8,7'den %9,8'e çıkarıldı. 2018 sonu için enflasyon öngörüsü ise %6,4'ten %7'ye yükseltildi.

6. 2018 Asgari Ücret Zammı Belli Oldu

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018'de asgari ücret yeni yılda %14,2 artışla 1603 TL olacağını açıkladı. Açlık sınırı ise 1608 TL, yoksulluk sınırı 5238 TL ve bir kişinin geçim maliyeti ise 1989 TL olarak açıklandı. 6 milyon çalışanı ilgilendiren bu zam çalışanları 2018 zamlarından memnun eder mi bilinmez.

7. Genç Girişimcilere 2018 Endüstri Tahminleri

Özel istihdam büroları 2018'in 2017'ye göre istihdam piyasası açısından daha umut verici olacağına inanıyorlar. 2017'de özellikle otomotiv, bilişim, hızlı tüketim, enerji, perakende, ilaç gibi sektörlerin istihdam açısından hareketli geçtiğini söyleyen işe alım uzmanları 2018'de buna ek olarak 4. Sanayi Devrimi'ne can verecek iş kollarının da önümüzdeki dönemde ön plana çıkacağını söylüyorlar. 

8. Youtube Yükselmeye Devam Ediyor

Youtube'un reklam gelirleri 5,6 milyar dolara ulaşarak, Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım devlerini geride bıraktı. Google tarafından satın alındıktan sonra büyümesi katlanarak artan Youtube şu an dünyanın en büyük video izleme platformu ve ikinci büyük arama motoru. Dünyada 1 milyar kişinin takip ettiği Youtube Türkiye'de 30 milyon kişiye ulaşmış durumda. Belki ileri ki yıllarda TV kanallarının yerini Youtube kanalları alır. Yaşayıp göreceğiz.

9. Yeni Bir Yıl, Yeni Zamlar

Yeni yıl birçok zammı da beraberinde getiriyor. 2018 yılı zam rekorunu %25 ile Motorlu Taşıtlar Vergisi kırarken onu trafik cezaları takip ediyor. Pasaport ve ehliyet harçları da el yakan diğer zamlardan. Cep telefonlarından alınan özel iletişim vergisi 54,6 liraya yükselirken Çevre Temizliği Vergisi de %7,2 oranında arttırılacak. Tüm Türkiye'yi ilgilendiren bir diğer zam 1 Ocak itibariyle uygulamaya konulacak, elektrik %8,8 oranında bir zam ile seneye merhaba diyor. Mutlu yıllar Türkiyem...

10. Zamlar ile Devam Edelim

Sigaraya yapılan zam enflasyonu artırıyor. Bu nedenle bu yıl sigara ürünlerinden alınan verginin artırılmasının düşünülmediğini belirtildi. 2018 bütçe tasarısında sigara üzerinden alınan ÖTV'nin %4 oranında artarak 37,8 milyar liralık vergi toplanması planlanıyor. Sigara ile birlikte her yıl içkiden alınan ÖTV'de arttırılıyor. İçkiden alınan ÖTV gelirlerinin 2018 yılında %9,9 arttırılması planlanıyor. 

11. Rusya'da Devlet Başkanlığı Seçimi

2018 yılında Rusya seçime gidiyor. 4 Mart 2012 yılında yapılan seçimlerde %63.6 oyla 3. kez devlet başkanı seçilen halen başkanlık görevine devam ediyor. Tüm dünyanın merak ettiği seçim Kırım ile Rusya'nın resmen birleştiği 18 Mart'ta yapılacak. 

12. PTT Drone ile Kargo Dağıtacak

PTT yetkilileri 2018 yılında Drone ile kargo teslimatı yapacaklarını açıkladı. Dünya üzerinde Alibaba gibi büyük şirketlerin kullandığı bu sisteme devlet desteği de veriliyor. En son olarak proje için milli mühendislerimiz ve üniversitelerimiz ile çalışma içerisindeyiz açıklaması yapıldı. Konuyla ilgili kesin bir tarih belirtilmedi.

13. Atamalar ile İlgili Son Durum Resmi Gazetelerde Yayınlandı

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan KHK'den sonra yapılan açıklama da; ''2018'de devletin verdiği hizmetlerin daha kaliteli, daha eksiksiz bir şekilde yerine getirilebilmesi için Sağlık Bakanlığına 36 bin, Milli Eğitim Bakanlığına 20 bin, Adalet Bakanlığına 15 bin, Diyanet İşlerine 9 bin 500, Gençlik ve Spor Bakanlığına 10 bin 900, üniversitelerimize  4 bin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 2 bin ve üniversite hastanelerine 7 bin yeni personel alınacak.'' denildi.

14. 2018 Modasında Bizi Neler Bekliyor

2018 yılının en moda renklerini kadınların sıkça kullandığı pembe ve nude tonlar oluşturuyor. Bu yıl ispanyol kol detaylı elbiseler, yelekler ve bluzlar çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu yıl yine kot ceketler moda olsa da ceketlerde slogan tarzı yazılar dikkat çekiyor. Fırfır detaylar, pantolonlarda işlemeler ve çorap ayakkabılarda bu yıl çok göreceğimiz kombinlerin içinde yerini alıyor.

16. Yeni Bir Yıl, Yeni Bir Doktor

1963 yılından beri yayınlanan BBC yapımı Doctor Who yeni yıla 13. Doktor ile devam ediyor. Fakat bu sefer dünyanın her yerinden büyük hayran kitlesine sahip olan doktorumuz bir kadın. Jodie Whittaker canlandıracağı karakter için çok heyecanlı olduğunu belirterek; '' Doktoru oynamak benim için bir onurdur. Doktor bence umudu temsil ediyor.'' şeklinde konuştu.

17. Star Wars Sevenlere Müjde

Star Wars Güç Uyanıyor filminde Han Solo karakterinin ölmesi hayranlarını çok üzmüştü. Bu yıl Lucasfilm yönetmenliğini Ron Howard'ın yaptığı genç Han Solo karakterini Alden Ehrenreich'in oynadığı bir solo film çekmeye karar verdi. Yayın tarihi 25 Mayıs 1018 olan filmin adı Han Solo: A Star Wars Story olarak belirlendi. 

18. Bilim İnsanları 2018 Kara Delikleri İnceleyebilecek

ABD Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi'nden bilim insanları, 2018 yılında galaksimizde yer alan ve Sagittarius A ismindeki kara deliğin görüntüleneceğini açıkladılar. Monash Üniversitesi Profesörü ve astrofizikçi Michael Brown; '' On yıllardır teleskoplar enterformemetre tekniğiyle santimetrelik dalga boyutlarında görüntü almaya çalıştı. Fakat aynı işlem milimetrelik dalga boyutlarıyla yapıldığı takdirde çok daha iyi görüntüler elde edilebilir. Bu kara deliğin görüntülenebilecek olmasının en güzel yanlarından biri de artık bu eylemi gerçekleştirecek teknolojiye sahip olmamız. Bu görüntüleme, son zamanlardaki yörüngesel kara delik dalgaları ve oluşumları için çok önemli olacak.'' dedi.

19. Youtube'un Yükselişi Yeni Youtuber Beklentisi Oluşturuyor 

Youtube'un sadece güçlü markalar ve iletişim organları için değil sade bireyler için de bir kazanç kapısı oluşturuyor. Platform şu anda kendi ünlülerini oluşturmuş, onlara da Youtuber diye isim verip ve bu kişilerin bu işi meslek olarak yapması yönünde onları destekleyen bir platform olmuştur. Bakalım yeni yılda Enes Batur, Danla Bilic, Oğuzhan Uğur, Duygu Özaslan, Jahrein gibi ünlü Youtuberlar görebilecek miyiz?

20. Yeni Yılın Makyaj Trendleri ve Makyaja Artan İlgi

Doğal rujların yanı sıra koyu ve canlı renkler 2018 trendleri arasında yer alıyor. Cilt bakım için bambu kumaşlı yüz maskeleri, içerisinde çayağacı gibi doğal ürünler barındıran fondötenlerde makyaj severlerin yeni favorileri arasında. Bronz ve sağlıklı görünen cilt bu her sene olduğu gibi 2018 senesinde de trendler arasında. Makyaj bloggerlarının ve Youtube'un etkisiyle son yıllarda artı bir ivme kazanan kozmetik sanayinin bu yıl %10'luk bir büyüme göstermesi bekleniyor.  

 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..