Blog

2019 Yılında En Fazla Tercih Edilen 5 Bölüm!

2019 Yılında En Fazla Tercih Edilen 5 Bölüm!

Bir yıl daha üniversite tercih yerleştirme döneminin sonuna gelmiş bulunmaktayız ve dikkat çeken çok fazla detay ile karşı karşıyayız. İşte bu aşamada, hem bölümlere yerleşen arkadaşlarımıza rakiplerini bilmek hem de gelecek sezon üniversite hayali ile karşılaşacağımız arkadaşlarımıza bilgi vermek adına ara ara analizlerimizi yayınlayacağız ve bu analizimizde sizlere bu tercih döneminin en fazla öğrenci yerleştirme verilerine sahip 5 bölümüne yer verdik.

 


En Fazla Öğrenci Yerleşen Bölümler!

Geçtiğimiz 2017-2018 yıl verilerine göz attığımızda ilk 3 sırada Hukuk, Tıp ve İnşaat Mühendisliği bölümlerine rastlamıştık ki bu yıl artış gösteren kontenjanlar ile birlikte listemizde bazı değişimler söz konusu oldu.


 


5- İşletme
en fazla tercih edilen 5 bölüm! 1
5. sıramızda işletme bölümünü görmek elbette birçoğunuzu şaşırtabilir, neticede işletme bölümünün bulunmadığı üniversite sayısı yok denecek kadar az ve her yılın en fazla tercih edilen bölümlerinden bir tanesidir ki bu yıl da  12023 kontenjana sahip olup %91 yerleştirme oranına sahip olan bölümde bu yıl tam 10907 öğrenci giriş yapmış oldu.


 


4- Hemşirelik
en fazla tercih edilen 5 bölüm! 2
Sağlık sektörünün son yıllarda en popüler mesleklerinden bir tanesi haline gelen hemşirelik listede üst sıralara tırmanmayı başaran bir bölüm haline geldi ve 12263 kontenjanının 12196'sı dolmuş bulunuyor ki bu da %99 anlamı taşıyor.


 


3- Tıp
en fazla tercih edilen 5 bölüm! 3
Geçtiğimiz yılın ilk 2 sırasında yer alan bölümlerden bir tanesi olan tıp bu yıl yerini bırakmış durumda ama yine de oldukça fazla yerleşen öğrenci söz konusu.
15384  kontenjana karşılık  15297 öğrenci yerleşmiş olup %99 doluluk oranına sahip olmuştur.

 


2- İlahiyat
en fazla tercih edilen 5 bölüm! 4
Geçtiğimiz YKS 2018 verilerinde ilk 5 sırada yer almayan bir bölüm olan İlahiyat bu yıl büyük bir sıçrama yaparak 2. sırada yerini almış görünüyor. 
15329 kontenjana karşılık 15310 öğrencinin talebine karşılık vermiştir ki %99 doluluk oranına sahip olmayı başarmıştır.

 


1- Hukuk
en fazla tercih edilen 5 bölüm! 5
Geçtiğimiz yılın da ilk sırasında yer alan bölümlerden bir tanesi olan hukuk bölümü bu yıl da yeni hukukçulara merhaba demeye hız kesmeden devam ediyor. 16340 kontenjana sahip olan bölüm 15721 yerleşen öğrenciyle %96 doluluk oranına sahiptir.

Listeye göz attığımızda geçtiğimiz yıl da değinmiş olduğumuz bazı detaylar vardı ki bu da vakıf üniversitelerinin sayılarının artması ile birlikte hukuk ve tıp öğrencilerinin sayısının oldukça fazla artış göstermesi, haliyle de mezunların rakip sayılarında beklenmedik artışın olmasıdır. 

 

Ek olarak belirtmemiz gereken bir durum ise, geçtiğimiz yılın en fazla tercih edilen ilk 3 bölümünden biri olan İnşaat mühendisliği yüksek kontenjanına rağmen beklendiği kadar tercih edilmemiş. Hatta mühendislik alanında zirveyi başka bölümlere devretmiştir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..