Blog

2019 Yılında En Fazla Tercih Edilen Mühendislik Dalları!

2019 Yılında En Fazla Tercih Edilen Mühendislik Dalları!

Üniversite yerleştirme tercih dönemi sonuçları da açıklandı ve bu yılın en popüler meslekleri ortaya çıkmış oldu. Çoğu uzmanın görüşleri, çağın getirileri öğrencilerin danışma dönemlerinde sergilemiş oldukları eğilimler neticesinde bazı bölümlerin popüler olacağı aşikardı elbet fakat beklenmedik sonuçlar da karşımıza çıkmadı değil. Ya da bir önceki yıla nazaran ciddi anlamda yerinden uzaklaşmış olan bölümler de söz konusu oldu. 
 

Evet, sayısal bölümler dendiğinde en fazla tercih edebileceğiniz alanlar mühendislik temalıdır elbette. Günümüzde hemen hemen her alanın artık bir mühendis gözü ile değerlendirilmesi inovatif dünya düzeninde olmazsa olmaz durumuna gelmiştir. Peki, hangi mühendislik alanları bu yıl en fazla tercih edildi ya da kontenjanlarını eksiksiz doldurdu? 
 


İşte en fazla tercih edilen mühendislik dalları

5- Endüstri Mühendisliği
Mühendislik alanları söz konusu olduğunda en fazla tercih edilen bölümlerden bir tanesi hiç kuşkusuz ki endüstri mühendisliğidir. Geçtiğimiz tercih döneminde 6603 kontenjanının 6026'sı dolmuştur ve %91 doluluk oranına sahiptir.


 


4- İnşaat Mühendisliği
Bu yılın en fazla şaşırtan bölümü olmuştur. Geçtiğimiz 2017-2018 yılının en fazla tercih edilen 3 bölümünden biri olan inşaat mühendisliği bu yıl geniş tutulan kontenjanına (12277) rağmen %58 doluluk oranına sahip olmuştur ve 7126 yeni öğrenciye merhaba demiştir.


 


3- Makine Mühendisliği
Mühendislik kategorisinde yıllardır yerini koruyan makine mühendisliği bu yıl da 10476 kontenjandan 8330 unun dolması ile en popüler 3. mühendislik dalı olmayı başarmıştır.

 


2- Elekrik-Elektronik Mühendisliği
Elektrik-elektronik mühendisliği bu yılın en popüler bölümleri arasında. Yıl içerisinde sürekli olarak rastlamış olduğumuz robotik haberleri yeni jenerasyonda heyecan yaratmış olacak ki tercihler bu yönde gelişim göstermiş. 10919 kontenjandan 9002 doluluğa erişen bir bölüm oldu.


 


1- Bilgisayar Mühendisliği
Yazılım konusunda yaşanan büyük sıçrama ve neticesinde ortaya çıkan gelişmeler her geçen gün bilgisayara karşı olan saygının artmasına sebep oluyor. Her ne kadar her sene bu bölüm içerisinden ayrışma gerçekleşiyor olsa da bilgisayar bu yıl ciddi bir başarı göstererek 10232 kişilik alandan 9690'ını doldurmayı başardı.

https://univerlist.com/blog/2019-yilinda-en-fazla-tercih-edilen-5-bolum/

Bir de bu bölümler kadar fazla kontenjana sahip olmasa da çağın hatta geleceğn mesleği olarak gösterilen yazılım mühendisliğine değinmekte fayda var. 1359 kontenjanı olan ve 1303 öğrencinin yerleşmesiyle birlikte %96 doluluğa sahip olmuştur. Onun haricinde bu yıl ilk kez öğrencilere merhaba diyecek olan yapay zeka mühendisliği alanı da 41 kontenjanının tamamının dolması ile birlikte herkesin merakla yeni eğitim sezonunu beklemesine sebep oldu gibi.

Tercihler konusunda gerçekleşen değişimler hiç şüphesiz ki çağın getirileri, çevresel faktörler ve ülkelerin ekonomik gidişatına bağlı olarak farklılıklar sergiliyor. Artık insanlar az sermaye ile tüm dünyayı yakalamak ve herkese hitap etmek istiyor bu da çağı ıskalamamaktan geçiyor.

2019 yılında en fazla tercih edilen 5 bölüm
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..