Blog

2020 Yılında Bütçenizi Verimli Yönetebilmeniz için 7 Tavsiye!

2020 Yılında Bütçenizi Verimli Yönetebilmeniz için 7 Tavsiye!

Eğer matematikte zayıfsanız, endişelenmeniz gereken bir şey yoktur, çünkü paranızı yönetmek matematikten daha fazlasını bilmek demektir. Kazandığınızdan daha az harcamanın anlamına gelen çok temel bir prensibi anlamanız gerekir. Çünkü insanlar finansal hayallerinize ulaşmanızı engelleyen psikolojik ve duygusal engelleri anlayamıyorlar.

2020 Yılında Bütçenizi Verimli Yönetebilmeniz için 7 Tavsiye! 1

Maaş çekinden maaş çekine geçtiğinizde, genellikle para yönetimi ile mücadele ediyorsunuz. Finansal alışkanlıklarınızı geliştirmek için birkaç ipucu aşağıdadır:


1- Bütçe oluşturun
Birçok kişi bir bütçe oluşturmanın önemli olmadığını düşünüyor ama harcamalarınızı yoluna koyuyor. Aylık geliriniz ne olursa olsun bir bütçe oluşturmalı ve harcamalarınızı listelemelisiniz, sayılarınızı toplamalı ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız.


2- Bütçenizi kullanın
Bir bütçe oluşturmak, bundan faydalanırsanız israf olur. Harcama kararlarınızı bu bütçeye göre yapın ve faturaları ödediğiniz ve diğer aylık harcamalara harcadığınız zaman güncelleyin. Bütçenin yardımıyla, ne kadar harcayabileceğiniz ve daha sonra ne kadar kalacağınız konusunda bir fikriniz olmalıdır.


3-Harcanmamış harcamalara dikkat edin
Harcamadan sonra kalan paranın eğlence ve eğlence amaçlı kullanıldığı düşünülür. Ancak para yönetiminizi iyileştirmek için harcamalarınız konusunda dikkatli olmalısınız. Özellikle yüksek bir geliriniz yoksa, hepsini harcamak için hiçbir neden yoktur. Büyük alımlar yapmaya karar vermeden önce, hala ödemek zorunda olduğunuz görünmeyen harcamalar varsa aklınızda bulundurun.


4- Karşılaştırmalı alışveriş yapın
Finansmanınızı karşılaştırmalı alışveriş yaparak yönetebilirsiniz. Satın aldığınız her şey için en iyi fiyatları ödediğinizden emin olmalısınız. Mümkün oldukça indirim, kupon ve daha ucuz fiyatlarla bakmak için biraz zaman harcayın.


2020 Yılında Bütçenizi Verimli Yönetebilmeniz için 7 Tavsiye! 2

5- Kredi kartı alımlarınızı azaltın

İnsanlar arasında nakit tükendiğinde kredi kartı kullanmak çok yaygındır. Satın alımlar için kredi kartı kullanma dürtüsüne karşı koyarsanız, borç almaktan kendinizi kurtarabilirsiniz. Bunlar genellikle önemli olmayan öğelerdir, ancak onları sadece sizin memnuniyetinize göre satın alırsınız.


6- Tasarruf edin
Tasarrufunuza her ay katkıda bulunursanız daha iyi finansal alışkanlıklar oluşturabilirsiniz. Tasarrufların büyük olması gerekmez, hatta her öğeden ve ayın sonunda tek paralar bile kazanabilirsiniz ve çok para kazanabilirsiniz. Paradan tasarruf edin, yağmurlu günler için tasarruf edin.

 


7- Harcamalarınızı takip edin
Her zaman doğru parayı harcadığınızdan emin olun ve bu amaçla harcamalarınızı takip edin. Paranızı bilmeden harcadığınız yerlere dikkat edin. Makbuzlarınızı saklayın ve alışverişlerinizi ayrı bir dergide listeleyin ve zorunlu olmayan şeylere harcama yapmamaya dikkat edin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..