Blog

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Bugünün çocukları yarının büyükleri çocuklarımızın ve tüm dünyanın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bugünün anlamlandırılmasına emeği geçen herkesi saygı ve minnetle anıyoruz!

Peki 23 Nisan 1920'den günümüze 23 Nisan'lar nasıl bir ilerleme kaydetti? Gelin hep birlikte öğrenelim.

 23 Nisan Tarihi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 1

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hem ülkemizin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli bayramlarından bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir. 

 İlk olarak 1 Kasım Belirlendi!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 2
TBMM’nin açılışının birinci yılından itibaren kutlanmaya başlanan 23 Nisan Milli Bayramı ve 1 Kasım 1922’de Saltanat’ın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edildi. Sonra 1935’te 23 Nisan Milli Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.

 1980'de bugünkü adını aldı!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 3
1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi. Hâkimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), Saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

 1979'da UNESCO Çocuk Yılı ilan etti ve TRT Uluslararası Çocuk Şenlikleri başladı!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 5
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979 yılını Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde Bayram’a birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk ile başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki siyasilerin ve memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir. 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan TBMM tarihimizde çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. O gün 23 Nisan ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI adı altında tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

 Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını da simgeler!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 6
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünden yola çıkarak milletimiz kendi kaderini kendi eline alarak var olma yok olma mücadelesini egemenlik hakkını kendisi kullanarak kazandı. Bütün dünyaya kendi kendini yönetebilecek büyük bir millet olduğunu gösterdi. Geleceğin doktorları, mühendisleri, milletvekilleri çocuklarımızdır. Atatürk de bunun bilincindedir. Büyük önder Atatürk hayatta olduğu yıllarda bu kutlamalara büyük önem göstermiş ve törenlerde bizzat kendisi yer almıştır.

23 Nisan’ın bize kazandırdığı cumhuriyet ve istiklalimizi gelecek kuşaklara emanet eden büyük önderimiz Atatürk bu ulusal bayramımızı çok sevdiği çocuklara emanet ederek ona daha güzel bir anlam katmıştır. 23 Nisan’da dünya’nın dört bir yanından gelen çocuklarla bayramımız kutlanır.  23 Nisan, dünyanın ilk çocuk bayramı olduğundan ayrı bir öneme de sahiptir. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..