Blog

28 Yıllık Kanlı Özgürlük Yürüyüşü Tiananmen Katliamı

28 Yıllık Kanlı Özgürlük Yürüyüşü Tiananmen Katliamı

28 Yıllık Kanlı Özgürlük Yürüyüşü Tiananmen Katliamı

20. yüzyılda Çin' de yapılan protestolara sık sık ev sahipliği yapan Tiananmen Meydanı, Çin'in başkenti Pekin'in merkezidir. Fakat bu merkezde yaşanan son olay içler acısıdır . Çin'deki sıkı ve baskıcı yönetime karşı ayaklanan Beijing Üniversitesi öğrencilerine devlet yönetiminden şikayetçi olan sivil toplum da katılmıştır. Tiananmen olayları, 15 Nisan 1989' da işçi ve öğrencilerin reform talep etmeleri ve karşılarındaki otoriter devlet yapısı ile 4 Haziran 1989' a kadar devam etmiştir.

200.000 Kişi Otoriteye Karşı Tanklar Karşısında ! 

Nisan 1989'da başlayan olaylar git gide geniş kitlelere yayıldı. Protestolara yüz binleri aşan öğrenci, işçi ve halk grupları katıldı. Tiananmen Meydanında yürüyüş, açlık grevi ve enterasyonel marşı söylemek gibi çeşitli protestolarda bulunuldu. Hepsinin tek amacı dönemin baskıcı yapısının aksine özgürlükçü bir sosyalizm reformunu sağlamaktı.

Halk Askeri Tieananmen Meydanına Sokmadı !

Yapılan protestolar ile başa çıkamayan hükümet 20 Mayıs 1989' da sıkı yönetim kararı aldı. Ordu olaylara müdahale etmek istedi. Ancak kalabalık orduyu Pekin' e sokmadı. Bu durumda Çin ordusu geri çekilmek durumunda kaldı.

Ordu Tüm Gücüyle Yürümeye Kararlıydı !

3 Haziran 1989 gecesi Çin Ordusu Zırhlı Birlikleri ile Meydana yürüdü ve bu sefer çekilmeye niyetleri yoktu. Ordu rastgele kendi halkına ateş açmaya başladı. Ve sabaha kadar meydanı kan gölüne çevirdi. 

Tarih 4 Haziran 1989 Tiananmen Meydanı Kan Gölü 

Ordu sabaha kadar durmamış, halkına kan kusturmuştu. Çokça yaralının olduğu olayda ölü sayısı Çin tarafından paylaşılan resmi rakamlara göre 200-300 civarı iken, o gün orda olan ve Kızılhaç' a göre 2000-3000 civarı...

Kimine Göre Tank Adam, Kimine Göre Meçhul Asi...

5 Haziran 1989 sabahı olayları merak edip ordu meydanı boşaltırken meydana koşan AP muhabiri Jeff Widener tarafından yakalanan görüntüde bir adam tankların önünde tek başına duruyordu .Günümüzde adamın kim olduğu hala bir sır olarak kalmış ve hiçbir zaman tespit edilememiştir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..