Blog

35 Yıldır Çocukları Ücretsiz Tedavi eden Kahraman Hekim "Ertuğrul Sabah"

35 Yıldır Çocukları Ücretsiz Tedavi eden Kahraman Hekim "Ertuğrul Sabah"

Ekonomik şartları elverişsiz olan insanlar, çoğu zaman sağlık problemleri olduğunda bunları görmezden gelmek zorunda kalır ve mucizevi şeyler dilerler ki Ertuğrul Sabah bu mucizenin ta kendisidir. Çünkü o hayatının 35 yılını çocuklara ücretsiz tedavi etmeye adamış bir hekim! Ve iyi ki var!

Ertuğrul Sabah kimdir?
Ertuğrul Sabah Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurdu.
İyilik meleği, sınır tanımayan diş hekimi Ertuğrul Sabah Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmuş bir diş hekimidir. Yüksek Öğrenimine devam ederken Doktora aşamasına geldiğinde tercihini Almanya'dan yana kullanır ve orada birçok engelli çocuk ile tanışma fırsatı bulur. Bu durumdan çok etkilenen Sabah eşi ile birlikte çocuk sahibi olma konusunda ne kadar istekli olduklarını fark etseler de sonrasında tüm çocukları düşünerek hareket etmeye karar verirler. O günden sonra da her sabah ellerine aldıkları çantalar ile seyyar diş hekimliği rolüne bürünürler.

 Ege Üniversitesi'nden hurda otobüse!
Ertuğrul Sabah Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurdu.
Sabah çifti, önceleri tüm imkanlarını Ege Üniversitesi hastanesine gelen zihinsel engelli çocukları ücretsiz tedavi etmek adına tüm imkanlarını kullanmaya başlarlar. Hemen ardındansa arada bulunan tüm engelleri yıkmak adına ihtiyaç sahibi olan her çocuğun imdadına yetişmeyi amaç edinirler. Bu yolda 2001 yılı içerisinde 
Ertuğrul Sabah Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurmayı düşünürler ve gerçekleştirirler. Burada tüm amaç hizmet götürebilmek olur. Hatta öyledir ki Sener Sabah bir diş hekimi olmasına rağmen bir ara servis amaçlı kullanmak adına eşinin tamir etmeye yeltendiği eski otobüsleri için tamirciliğe dahi soyunurlar. Sonra da hep birlikte malzemeleri toplayıp bu mucizenin başlamasına ön ayak olmayı da bilmiştir. Bu sayede sevgi ve gayret dolu serüven başlamış olur.

Her ne kadar bu yola çıkmış olsalar da iki kişinin bu konuda yetersiz kalacağının farkında oldukları için kendileri gibi düşünen arkadaşlarını da bu konuda teşvik etmeye çalışırlar ve bu sayede otobüsleri meşhur olmaya başlar. 

Çığ gibi büyüyen bu hareket bir anda birçok çocuğun hayatına fayda sağlar ve neticesinde eğitim merkezlerinde, yurtlarda bulunan öğrencilere sürprizler eşliğinde tedavilere başlarlar. Sadece tedaviler değil, hediyeler ile de bu tedavilerin sonraları konusunda da gençlere örnek olmayı başarırlar.

 

Hurda otobüsün ünü sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yayılmaya başlamıştı, yaz kış demeden Sırbistan, Makedonya ve Kıbrıs’a gittiler.

 


Ertuğrul Sabah Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurdu.

“Ulaşılamayana ulaş” mottosuyla yollara çıkan, yardım eli uzatan Sabah ailesi bizlere imkansızın peşinden gitmenin imkansız olmayacağını gösterir nitelikte! 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..