Blog

4 Adımda Olumsuz Duyguları Hayatınızdan Çıkartın "R.A.I.N Metodu"

4 Adımda Olumsuz Duyguları Hayatınızdan Çıkartın "R.A.I.N Metodu"

İnsan her gün, her saat, hatta her saniye mutlu olamayabilir. Kimi zaman hava durumu bizi olumsuz etkileyebiliyorken, kimi zaman da insanların veya bizim dışımızda var olan herhangi bir unsurun etkisiyle olumsuz düşünceler denizinde kaybolabiliriz ki bu gerçekten çok acı verici. İşte tam olarak bu tür olumsuzlukları bünyemizden uzaklaştırmak adına başvurabileceğimiz 4 aşamalı bir metodolojiyi sizlere tanıtmak istedik.

R.A.I.N
4 Adımda Olumsuz Duyguları Hayatınızdan Çıkartın "R.A.I.N Metodu" 1
1. R Ne olduğunu tanıyın
2. A Hayatın olduğu gibi olmasına izin ver
3. İç deneyimimi araştırıyorum
4. N Kimlik Tespiti


 


İşte RAIN yöntemini zor zamanlarda nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi

R: R.A.I.N yöntemindeki “R” “Tanıma” anlamına gelir.

Güçlü bir duygunun var olduğunu kabul etmek için bir dakikanızı ayırın ve açık ve yargılayıcı olmayan bir şekilde yaşadıklarınıza doğru yavaşça dönün.

Vücudunuzda ve zihninizde neler olup bittiğinin doğrudan şu andaki deneyimine uyum sağlayın… burada olan duyguları, düşünceleri ve duyumları.

Örneğin, “Stresli hissediyorum” veya “bunalmış hissediyorum” gibi zihinsel olarak adlandırmak yararlı olabilir. Ne hissettiğinizin tanınması, iç alanı açar ve sizi kendinizle ve gerçekliğin tam temasıyla birleştirir. 


 


A: R.A.I.N'deki "A", "İzin Ver" anlamına gelir.
İzin vermek, olduğu gibi olmasına izin vermek anlamına gelir. Bu, şu andaki realitenizin kabulü ve kabulüdür. İzin vermek, durumu sevmemiz gerektiği anlamına gelmez. Bu, olanlara karşı zihinsel direncimizi yumuşatmayı (veya düşürmeyi) hedeflediğimiz anlamına gelir.
Bunun bu kadar önemli olmasının nedeni, zor duyguları bastırmak, bastırmak veya görmezden gelmek için genellikle bilinçsiz bir dürtü olduğumuzdur. Bu şekilde bir iç mücadeleye girdiğimizde, bilmeden daha fazla acı ve gerginlik yaratırız.
Bu bilinçdışı mücadelede, düşüncelerimize ve duygularımıza “yakalanma” eğiliminde olduğumuzdan, bilinçli bir yanıt seçemekten ziyade tepki verme ihtimalimiz daha yüksektir.
İzin vererek, şu andaki deneyimimize içsel bir 'evet' getirebiliriz. Neredeyse hemen bir yumuşama hissi farkedebilir ve duygunun etrafında rahatlayabilirsiniz.


 


I: R.A.I.N.’deki “I”. Egzersiz, 'Araştırın' anlamına gelir.
Artık bu duyguları tanıdınız ve izin verdiğinize göre, araştırmayı seçebilirsiniz. Her zaman “ben” adımına ihtiyacınız olduğunu hissetmeyebilirsiniz, çünkü bazen sadece tanıma ve kabul yeterlidir. Diğer zamanlarda, bu adımı kullanmak için doğal olarak çizilmiş hissedebilirsiniz.
Bu yüzden araştırmak için zihinsel olarak “Neden benim hissettiğimi hissediyorum?” Gibi sorular sorabilirsiniz. “Onu etkileyebilecek duyguların önünde meydana gelen olaylar var mı?” “Fizyolojik faktörler var mı (Yeterli olmamak gibi) Duyguları etkileyen uyku? ”“ Şu anda gerçekten neye ihtiyacım var? ”“ Bu zor zamanlarda kendimi (ve / veya başkalarını) beslemek ve desteklemek için yapabileceğim eylemler var mı? ”

Bu sorular, duygu ve düşüncelerle daha akıllı bir ilişki kurmamıza yardımcı olabilir. Bu araştırma süreci ile daha anlamlı bir yaşam geliştirmek için bilinçli bir yanıt seçebiliriz. Soruşturma, duyguyu zaman zaman tamamen çözebilir ve çözebilir (amaç olmasa da).

 


N: “N” “Kimlik tanımlamıyor” anlamına gelir.
R.A.I.N'nin “N” basamağında, dikkatinizi SİZİN aklınız olmadığına ya da duygularınıza değil olduğunuza dair basit farkındalığa yöneltirsiniz. Her düşünce, duygu ve duyu algısının altında her zaman var olan farkındalık sizsiniz.

Kimlik tespiti, sizin kim olduğunuza ilişkin düşüncenin, düşünceleriniz ve duygularınızla kaynaşmamış veya tanımlanmamış olduğu anlamına gelir. Bu, doğal bir özgürlük duygusu ve kolaylık getirir. Her şeyin ortasında barış hissi veriyor. Duygusal fırtına ne kadar şiddetli ve acı verici olursa olsun, daima sessiz, sessiz ve dokunulmamış bir parçanız vardır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..