Blog

Süperlig 60 yaşında

59. yaş gününde Süper Lig hakkında ilginç istatistikler!

Futbol, belki de tüm Dünya’nın ortada buluştuğu tek noktadır diyebiliriz. Hatta bazı ülkelerde bir spordan öte hayatın tam da kendisi haline gelmiştir. Peki bu sporun tutku hatta hayat haline dönüşmesine hangi takımlar nasıl sebep oldu tam da bugün Süper Lig’in 59. yaş gününde birlikte bakalım.

Süper Lig, 1960 yılı için planlanmış olsa da Nisan 1958’de alınan karar neticesinde 21 Şubat 1959 tarihinde başlatılma kararı alınmıştır. O dönem Futbol Federasyonu’nun başına gelmiş olan Orhan Şeref Apak’ın önderliğinde başlatılan çalışmaların meyvesi artık toplanmak istenmiş ve lige ek olarak Federasyon Kupası’nın da eklenmesi söz konusu olmuştur. Bölgesel liglerin son kez düzenlenmesinin ardından her bölgenin şampiyona bu lige davet edilmiş oldu.  O dönem İstanbul bölgesel liglerini birinci tamamlayan 8 takım ise Galatasaray, Fenerbahçe, Karagümrük, İstanbulspor , Beykoz , Adalet, Vefa oldu. Ankara’da ve İzmir’de profesyonel liglerini ilk 4 sırada tamamlayan takımlar da yine dahil oldu ve bu takımlar da Ankara Demirspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Hacettepe olurken İzmir’den ; Karşıyaka, Altay, İzmirspor ve Göztepe katılım sağladı. İki gruba ayrılan ligde kırmızı gruptan Galatasaray ve beyaz gruptan da Fenerbahçe final oynamış ve ligin ilk şampiyona Fenerbahçe olmuştur.


Evet ilk sezonu geçtikten sonra takım sayılarının arttırılması kararı geldi, daha sonrasında tek devreli usülden çift devreli usüle geçiş kararı alındı ve değişimin sağlanabilmesi adına alt ligler de kurulmaya başlandı. Günümüze geldiğimizde dikkat çekebilecek istatistikler ise aynen şöyle; Lige katılım sayılarına göre ilk 10 takım : “(60) Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray “,”(49) Bursaspor, Ankaragücü” ,”(46) Gençlerbirliği”,”(44) Trabzonspor”, “(41) Altay,”(31) Gaziantepspor”, “(30) Eskişehirspor, Samsunspor” “(26) Göztepe,”(23) İstanbulspor”, “(22) Adanaspor, Antalyaspor”
Lig tarihi konusunda en fazla şampiyon olan takımlar ise aynen şöyledir ; (20) Galatasaray , (19) Fenerbahçe , (15) Beşiktaş , (6) Trabzonspor ve (1) Bursaspor. 

Ligin enleri söz konusu olduğunda bu konuda Galatasaray’ın oldukça önde olduğunu görmek mümkün. 20 Lig şampiyonluğuna ek olarak 17 kez Türkiye Kupası şampiyonluğu, 15 kez Türkiye Süper Kupası’nı elde etmiştir. Ayrıca Türkiye adına Avrupa’da elde edilmiş en yüksek başarı olarak adlandırılan UEFA Kupası ve UEFA Süper kupası’nı da kazanmayı başarmış tek takım konumundadır.Lig tarihine bakacak olursak bir başka istatistik ise en fazla maça çıkan oyuncular olarak dikkat çekiyor ve bu isimler sırasıyla şöyle; (503) Oğuz Çetin , (494) Rıza Çalımbay , (488) Hakan Şükür , (476) Hami Mandıralı , (475) Kemal Yıldırım , (447) Mehmet Nas , (437) Recep Çetin (Takoz Recep) , (429) Müjdat Yetkiner , (428) Bülent Korkmaz ve (427) Ömer Çatkıç.

Süper Lig’in doğum gününde bu istatistiklerle sizleri biraz olsun bilgilendirmek istedik. Umarız faydalı olmuştur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..