Blog

% 7 Kuralı - Sözel Olmayan İnanılmaz İletişim Prensibi

% 7 Kuralı - Sözel Olmayan İnanılmaz İletişim Prensibi

Konuşmak, hitap etmek, kitlelere seslenmek gibi birçok iletişim yönteminde karşı tarafı yakalamak daima bizlerin kelimelerinden geçmez. Ya da bir başka deyişle, bir konuşma anında sizce ağzımızdan çıkan her kelime karşı tarafın ilgisini çekebilir mi?

Evet arkadaşlar, belki bir konuşma yapacaksınız ki bu sizlerin proje sunumu da olabilir, belki mezun olup kitlelere hitap edeceksiniz, belki de hayatınız boyunca kalabalıklara seslenecek bir isim haline geleceksiniz, işte tam da bu noktada nasıl davranmanız gerektiği konusunda tavsiye amaçlı bir araştırma yazısı ile karşınızdayım.

Sessiz Mesajlar, 1971 yılında bir yazar tarafından yayınlanan "Albert Mehrabian" adlı bir kitap olan% 7 kuralı, konuşmadaki veya konuşmadaki sözel olmayan nitelikten bahsediyor. Analiz, farklı satış elemanlarında yapılan örneklem bazında yapılmıştır. Ağırlıkça yüzde 55'inin konuşmacının beden diline, yüzde 38'inin ses tonuna ve yüzde 7'sinde kredibilite değerlendirmesinin satışçının fiili sözlerine verildiği sonucuna varıldı.

Teori yıllar boyunca çok sayıda tartışmaya maruz kaldı ve konuşulan kelimelerin sadece yüzde 7'sinin önemi hakkındaki iddia, analistler ABD Başkanı Barack Obama'nın başarılı beden diline yakından bakana kadar dünya çapındaki birçok yaşam koçu ve hakimi arasında anlaşmazlık yarattı.

% 7 kural teorisi 71'den sonra popülerlik kazandı ve takip etmek için yıllar boyunca, çeşitli konuşma yazarları, kitap yayıncıları bu bağlamda vurguladılar. 2007 yılında, Allen Weiner bir kitap yayınladı ve bu ilkenin kurumlarda nasıl çalışacağını açıkladı.

İlke, “nasıl söyleyeceğinize” ve “söyleme biçiminize”, “gerçekte söylediklerinize” odaklanırken, daha sonra sadece% 7 ağırlığındadır.

% 7 Kuralı - Sözel Olmayan İnanılmaz İletişim Prensibi 1

Basit bir ifadeyle, Albert iddiaların iletişimin sadece yüzde 7'si sözlü ve yüzde 93'ü sözsüz olduğunu iddia ediyor.

Teori yine de modern araştırmalarla çelişiyor. Kamusal konuşmayı geliştiren dünya çapında bir kulüp olan Toastmasters International, başlangıç ​​el kitabının ilk 4 bölümünde konuşma ve önemi hakkında konuşur. Konuşmayı, kelimelerin önemini ve nasıl etkili bir şekilde iletilebileceğini vurgulamak için vurgu yapılmıştır. Kitap sadece bölüm 5 ve 6'daki beden dili ve ses çeşitliliğinin önemi hakkında konuşuyor.

Teori buna farklı bir anatomiye sahiptir. Başkan Lincoln’un bu kadar popüler olan konuşmasına bakarsanız, bugün bile pek çok Cumhurbaşkanı adayının bu konuda konuşması bile bu teoriyi yanlış ispatlayabilir.

Konuşma popüler çünkü kelimeler ve anlamlar vurgulandı. Bugün kimse Başkan Lincoln'un vücut dilini görmedi ve halkla konuştuğunda ne kadar canlandırdığını bile bilmiyoruz.
 


Buna karşın, Başkan Obama'nın beden diline bakarsanız teori doğru görünüyor. 8 yıllık görev süresinin ardından 44. Cumhurbaşkanı’nın demokratik ilkellerde kazandığı zafer konuşması hakkında, ne konuştuğu hakkında söylediği birçok araştırma yapıldı.

Bu ilkeyi, bir istisnanın asla bir teoriyi ispatlayamayacağını söyleyerek bitirebiliriz, ancak evet, bunun için düşünmeye değer bir araştırma. Harika bir vücut dili ile birlikte ses perdesi kesinlikle izleyicilerin dikkatini çekmek için güçlü. Zayıf ses tonu ve etkileyici olmayan bir beden dili ile yapılan harika bir konuşma, yüksek bir etki yaratmayacaktır. Bununla birlikte, araştırmalarında Mehrabian'ın yaptığı gibi her bir özellik için belirli bir yüzde atamak zordur.

İnsanların sizi dinlemesini istiyorsanız, sizi yakından takip edin, üç öğenin de önemi göz ardı edilemez. İyi konuşun, iyi sunun ve kelimelerin seçimi güçlü olmalıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..