Blog

Üniversitenin ilk günü ne yapılır?

7 Maddede Üniverstenin İlk Günü Travması Nasıl Atlatılır!

Uzun soluklu bir maratonun ardından artık o büyük gün için gerisayım başlamış bulunur. O gün mü? Sizlerin üniversiteye giriş yaptığı ilk günden bahsediyoruz tabii ki de!

Büyük kalıplaşmış cümleleri bir kenara bırakıp bizlere kulak verirseniz güzel bir başlangıç yapacağınıza inancımız tam.


1.    İlk Gün Okula Gidilir!

Evet arkadaşlar, bu cümleyi kurmaya kendimizi zorunlu hissettiğimiz için lütfen şaşırmayın. Çünkü, bir grup insanın üretmiş olduğu ve daha sonrasında gelenek haline gelerek uzun yıllarını asosyallikle geçiştirmek zorunda kalan arkadaşlarımız var ki bunların hepsi yanılıyor. Tanışma faslı sıkıcı gelebilir dense de hatta ders olmaz ne gerek var da dense sizin yapmanız gereken okulda olmak. Evet ilk hafta genellikle ders olmaz ama üniversiteye yeni başladıysanız uyum ve ortamı tanıma açısından mutlaka üniversiteye ilk gün gidin. Bazı eğitmenler ilk gün yoklama bile alabiliyor hatta önemli bir dersin girişini yapabiliyor.

 

2.    Bölümünüzü Tanımaya Çalışın!
bölümünüzü araştırın


Kimileri ideali olan bölüme yerleşti, kimileri de puanının yettiğine. Bu yüzden yapmanız gereken ilk olarak bölümleriniz hakkında bilgi edinmek, hatta okuyacağınız okulda bölümünüz nasıl bu konu hakkında araştırma yapmak gerekir. Ders içerikleri, işleniş biçimleri , eğitmen isimleri gibi bilgiler edinmeniz fayda sağlar. Bunu da sizden önce gelen öğrencilerle tanışarak gerçekleştirebilirsiniz, ya da bir şekilde sosyal mecralardan edinebilirsiniz.

 

3.    Üniversitede İlk Gün Ne Giyilir?

bugün ne giysem
Son yılların en bomba olaylarından bir tanesidir üniversitenin ilk gününde ne giyilir sorunu. Arkadaşlar, burası sizin gerçek hayata atıldığınız ilk yerdir, ama öte yandan da bir eğitim kurumudur ve bunları da göze alarak özellikle hazırlanmanızı gerektiren bir durum söz konusu değildir. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle hareket etmenizi öneririz. Korkmayın hiçbir yerde jüri üyeleri söz konusu dahi değil.

 

4.    Evden Erken Çıkın ve Kampüsü Tanıyın!

kampüse erken gidin
Nasıl başlarsanız öyle gider diye bir söz vardır ya, bu söz sonuna kadar doğrudur. İlk gün olabildiğince erkenden hazırlanıp okula girmeniz, bir şekilde kampüsü taramanıza hatta derslerin başlayacağı saate kadar beklerken yeni insanlar tanıma fırsatı bulabileciğiniz anlamı taşır ki üniversiteleri diğer eğitim kurumlarından ayıran en önemli özelliği birbirini tanımayan farklı kültürlerden birçok insanın bir araya gelmesidir. Kampüs içerisinde cafeler, restoranlar, kütüphane ve spor tesislerini keşfetmek ilk gününüzde size motivasyon sağlayacaktır.  


5.    Çekinmeyin !
çekingen olmayın

Sosyal olmak üniversite hayatında belirli dozlarda gerçekleştirilirse çok önemli bir unsurdur. Eğer ki ayarınızı kaçırmadan insanlarla dialoglar kurar ve bu şekilde ilerlerseniz, iş hayatınızda dahi yarattığınız izlenim sizlere fayda sağlayabilir. Bakın bir selamlaşmanın dahi önemi büyüktür. Zaten öte yandan ilk dönemlerde tanıştığınız arkadaşlarınızla muhtemelen sene sonunda pek samimi olmayacaksınız (Biz demiyoruz araştırmacılar söylüyor)

 

6.    Sınıf Ortamı Önemli, Yalnız Olmayın!


Sosyolojide verilen ilginç örneklerden biri de, insanların bir otobüse bindiğinde birinin yanına oturmaktansa boş bir yere oturma eğilimidir. Otobüs dolacaktır ve mutlaka sizin yanınıza da biri oturacaktır ancak otobüse ilk bindiğinizde içgüdüsel olarak tekli oturmayı tercih edersiniz. İlk gün sınıfa adımınızı attığınızda bu içgüdüsel davranışı yenin ve tek oturmamaya çalışın. Yanınızda aynı sizin gibi yeni bir öğrenci olacaktır ve güzel bir sohbet kurarak ilk gününüzü keyifli geçirebilirsiniz.


7.  Hadi Çık ve Şehri Keşfet!
çık ve şehri keşfet

Yeni hayatınızın ilk gününde bir mekanda ya da 4 duvar arasında oturup melankoli yapmayı kesinlikle düşünmeyin. Şehri ve insanları keşfetmek adına ilk gecenizin tadını çıkartın. İnsanlar nerelere gider? Ne yapar? Şehrin nesi meşhur? Nereleri tehlikeli? gibi soruların cevaplarını aramaya başlayın ve tadını çıkartın!


Evet arkadaşlar, sizler için tavsiyelerimiz elbette devam edecek ama ilk gün takınmanız gereken tavır kesinlikle bu şekildedir diyebiliriz. Yine de karar sizin, bizler sadece tecrübe aktarmayı amaçlıyoruz ve sadece sınavda değil, sonrasında da sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz !

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..