Blog

76. Doğum Gününde Eğitim Hayatı ile Barış Manço

76. Doğum Gününde Eğitim Hayatı ile Barış Manço

7'den 77'ye kocaman bir neslin Barış Abisi olan, belki bedenen aramızdan ayrılmış olsa dahi, şarkıları, fikirleri ve hoşgörüsü ile hala aramızda bulunan bir efsanedir Barış Manço ve bugün 76 yaşında!

barış manço 76 yaşında

Barış Manço 2 Ocak 1943 Üsküdar doğumludur ve kendisi büyük bir sanatçıdır. Şarkıcı, besteci , söz yazarı , köşe yazarı , TV programcısı ve sunucusu , kültür elçisi ve devlet sanatçısı olarak kendisini uzun yıllar tanıdık ve sevdik.

 

Her şeyi bir kenara koyacak olursak Barış Manço ülkemizde rock müziğin öncülerindendir . Anadolu Rock akımının başlamasına sebep olan isimler arasında yer alır ve müzikle tanışması Galatasaray Lisesi'nde gerçekleşir. Daha sonra lise öğrenimine Şişli Terakki Lisesi'nde devam eden Manço burada da müziğe ilgisini kesmemiş ve yüksek öğrenimi için yurt dışına çıkmıştır.

barış manço 76 yaşında ! 12

Barış Manço Belçika'da Kraliyet Akademisi'nde "Resim - Grafik  ve İç mimari" konusunda sanat eğitimini almış ve okulunu da birincilik ile bitirmiştir.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hakim olduğu diller konusunda da özellikle derdini anlatabilmek ve sahnede seyirci ile etkileşim halinde olabilmek adına  16 farklı dile yatkınlık olarak da belirtmiştir. 

barış manço 76 yaşında ! 123

Hazırladığı televizyon programıyla Dünya'nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle "Barış Çelebi" olarak adlandırılmıştır. 

Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı'na layık görüldü. 1 Şubat 1999 tarihinde, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, kaldırıldığı Siyami Ersek Hastanesinde aynı gece vefat etmiştir.

barış manço 76 yaşında 1234

İyi ki doğdun Barış Manço !

https://univerlist.com/blog/konservatuara-nasil-girebilirsiniz/

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..