Blog

80/20 Kuralı, Pareto Prensibi Hayatınıza Yeni Bir Bakış Açısı Getirebilir!

80/20 Kuralı, Pareto Prensibi Hayatınıza Yeni Bir Bakış Açısı Getirebilir!

Başarıyı yakalamanın türlü türlü yolları vardır, kişisel yoruma göre değişim gösterse de diğer yandan bir de birçok kişi tarafından deneyimlenmiş ve faydalı olduğuna kanaat getirilmiş olanları söz konusudur ki 80/20 kuralı da bunlardan bir tanesidir.
 


 

Pareto prensibi (80/20 kuralı) nedir?
80/20 kuralı , pareto prensibi nedir? 1

Pareto İlkesi, 1848'de İtalya'da doğdu. Filozoflar bezelye bitkilerinin 20'sinin bir tesiste üretildiğini fark etti. Bu durum eşit olmayan dağılıma dikkat çekti ve bu sayı insanların sadece yüzde 30'undan fazlasıydı. Diğer endüstrilerin araştırılması üzerine, üretimin yüzde 80'inin genellikle şirketlerin sadece yüzde 20'sinden geldiği tespit edildi. Bu, eylemin sürekliliğinin failinin eylemin yüzde 80'i olduğu fikridir.
 


80/20 Kuralı
80/20 kuralı , pareto prensibi nedir? 3

Böylece Pareto İlkesi veya 80/20 kuralı. Bu dengesizlik genellikle aşağıdaki gibi iş durumlarında görülür:

  • Neredeyse yüzde 20'si toplam satışların yüzde 80'ini oluşturuyorsa
  • Müşteri hesaplarının yüzde 20'si karın yüzde 80'ini oluşturuyorsa
  • Yazılım hatalarının yaklaşık yüzde 20'si çökmelerin yüzde 80'ine neden oluyorsa
  • Hastaların yüzde 20'si yüzde 80'i oluşturuyorsa

80/20 kuralı, çok başarılı insanların en büyük sırlarından biridir. İşletmeler arasında müşterilerin yaklaşık yüzde 20'si var. Daha az çaba, zaman ve kaynaklar. Sadece işi tanımlamanız ve odaklanmanız gerekir.
 Pareto prensibi nasıl kullanılır?
80/20 kuralı , pareto prensibi nedir? 2

80/20 kuralının açıklanmamış değeri. İşlere konsantre olarak yüzde 20 kilidini açabilirsiniz. Bilgisayarda çalışan iş adamı.

Başvurmak için 80/20 kurallarını uygulayabilirsiniz. Bir yönetici yüzünden, sınırlı kaynakların sürekli mücadelesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Zamanını en yükseğe çıkarman gerekiyor. Pareto yaklaşımı ile hangi projelerin en önemli olduğunu anlayacaksınız? Hedefler neler? Neye ihtiyacın olduğunu bilmen gerek. Temsilci

Bir freelancer iseniz, o zaman en iyi müşterilerinizin kim olduğunu bilmek önemlidir. Profesyonel odaklanın. Aksi takdirde, motivasyonunuzu kaybedersiniz.

Girişimci olmak için sürekli olarak yeni ve heyecan verici şeyler denemek istersiniz. Bunda yanlış bir şey yok. 80/20 zihniyet ile yeni sonsuz fırsatları kovalamak için daha az zaman harcayacaksınız.

Hayal etmek büyük bir rüya. Bunun yerine, odak, içsel enerjilerinize ve güveninize odaklanır. Birkaç bölgeye göre, bir emlak bulabileceksiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..