Blog

makine mühendisliği

9 Madde İle Makine Mühendisi Olmak !

Unvanında mühendis barındıran her insanın yapması gerekenler bellidir aslında. İhtiyaçların belirlenmesi, ürün tasarlanması , kullanacak kimselerin kriterlerinin belirlenmesi ve yapımının planlanıp test edilmesidir. Mühendisliğin başına gelen her sıfat sadece o mühendisin iş alanını belirler ve bu yazımızın konusu makine mmühendisliği bölümü.

Makine mühendisleri, adı üzerinde makine sınıfına giren her türlü mekanik sistemin üretilme aşamasına kadar elini taşın altına koyanlara denir . 

Kısaca maddeler halinde anlatmamız gerekirse ;

 1. Makine Mühendisleri mekanik ve elektronik ürünleri (araç, motor, makine ve sistemleri) araştırır, geliştirir, tasarlar ve test ederler.
   
 2. Elektrik üreten jeneratörler, içten yanmalı motorlar, buhar ve gaz tirübinleri, jet ve roket motorlarının geliştirilmesi ve üretilmesi için çalışırlar.
   
 3. Gerekli tasarimi yapmak için, müşteriden gelen tasarı önerilerini, daha detaylı ve daha önce üretilmiş buna benzer araçların detayli tanım kılavuzlarını ve verilerini inceler ve gerekli araştırmaları yaparlar.
   
 4. Araç, motor, makine ve sistemlerin üretimi, isletilmesi, uygulanmasi, kurulmasi ve tamir edilmesi için gerekli koordinasyon çalışmalarını yürütürler.
   
 5. Ayrica, sogutma, iklimlendirme üretimde kullanilan robotlar ve malzeme tasima sistemleri üzerinde çalışırlar.
   
 6. Makine mühendisleri, üretimdeki ürünün test edilmesi ve kontrolü araçlari ile ilgili çalışan mühendislik personelini yönlendirirler, ürünlerin ve sistemin test edilmesi için çesitli metot ve prosedür geliştirirler (Test Mühendisi)
   
 7. Makine Mühendisleri, makine mühendisliği alanlarına giren spesifik alanlarda uzmanlaşabilirler: Is transferi, hidrolik, elektromekanik, kontrol ve instrumentasyon, robotiks, nükleer sistemler, araçlandirma, iklimlendirme, soğutma veya ürün tipine göre, söyle ki, propulsion sistemleri makine ve mekanik araçlar, ya da is tipine göre, söyle ki, buhar veya gaz üretimi ve dağıtımı, buhar üretim fabrika mühendisliği veya sistem planlama.
   
 8. Makine Mühendisleri üretim isleri (fabrika) bakim onarım veya teknik satış alanlarında çalışabilirler.
   
 9. Ayrıca özel alana kurulması planlanan bir makine parkuru için gerekli incelemeyi yapıp, makinenin veya sistemin verimli çalışabilmesi için tasarımda bazı değişiklikler önerebilirler.


Kısacası makine mühendisleri makinelerin çalışma hayatını belirler,nasıl çalışacağına karar verir. Siz de makine mühendisi olmak istiyorsanız bu maddelere dikkat ederseniz oldukça rahat bir çalışma hayatı geçirebilirsiniz diyemeyiz belki ama yine de bilinçli olmanızı sağlar diyebiliriz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..