Blog

Dünya da yapılan araştırmalar

Dünyada Yapılan 10 İlginç Araştırma

1. Sihirli Mantarlar


2006 yılında ABD hükümeti, sihirli mantarların(magic mushrooms) manevi etkileri üzerine yapılacak bir çalışma finans etti. Çalışmadan iki ay sonra katılımcıların %79’u sağlık ve memnuniyet durumlarının arttığını belirtmiştir.


2.Şeker yemeyen insanlar


“National Confectioners Association.” sponsorluğunda, 2011de yapılan bir araştırma, şeker yemeyen insanların, yiyen insanlara göre daha daha kilolu olduğunu açıkladı.

3. Duyarlılık


2011 yılında yapılan bir araştırma, yüksek sosyal kaygıya sahip insanların, empati duygularının da yüksek olduğunu ve yüksek empati duygusunun bu insanları daha duyarlı ve özenli bireylere dönüştürdüğünü bulmuştur.

4. Sadist internet trolleri

Çalışmalar, internet trollerinin sadist, narsist veya psikopat olabilirliliğini göstermektedir. Çalışmalardan biri, sadizm ile internet trolü arasında ki bağ çok güçlü olduğunu, internet trollerinin prototipik gündelik sadistlik olarak tanımlanabileceğini söylemiştir.5. Lanetli çay kaşıkları


Avustralyalı bir araştırma enstitüsü yıllardan beri merak edilen “Lanet çay kaşıkları nereye kayboluyor?” sorusunu yanıtlamak için dört ay süren bir araştırma yaptı. Çalışma sürecinde çay kaşıklarının %80inin kayboldu. Çalışma, çay kaşıklarının ömrünün 81 gün olduğu sonucuna ulaştı.6. Homeopatik ilaçlar

1800'den fazla çalışmayı değerlendirdikten sonra, bilim adamları (yine), homeopatik ilaçların tamamen etkisiz olduğu sonucuna varmışlardır.7. 10 yıllık psikolojik bir araştırma

10 yıllık psikolojik bir araştırma, işe gitmeden önce eşlerini öpen erkeklerin, öpmeyenlere göre, ortalama 5 yıl daha uzun yaşadıklarını ve %20-%30 daha fazla gelir elde ettiklerini keşfetmiştir.

8. Facebook depresyona neden oluyor mu?

Çalışmalar, Facebook kullanımındaki artışın, hayatımızda ki memnuniyetin azalması ve depresyon olasılığının artmasıyla büyük ölçüde bağlantılı olduğunu göstermiştir.9.Uzun süreli evliliklerde kim daha mutlu

 39 yılı aşkın evliklere sahip çiftlerin olduğu bir çalışmada, evliliklerin süresinde erkeklerin mutluluğuna oranla kadınların mutluluğunun daha çok etkili olduğu ortaya çıktı.


10. İlham veren yürüyüş

  2014 yılında, yapılan bir Stanford çalışması, yürüyüşün yaratıcı ilhamı arttırdığını keşfetti. Çalışma insanların yürür ve otururkenki yaratıcılıklarını inceledi. Kişinin yürürken(sokakta ya da yürüyüş bandında) yaratıcılığının %60 oranında arttığını gözlemlemişlerdir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..