Blog

ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız?

ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız?

Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenci olmak hemen hemen her öğrencinin hayalidir. Eğitim koşulları ve sağladığı imkanlar bir yana, dünyanın en fazla göz önünde olan kıtasında bulunma ayrıcalığı söz konusudur. Bu derece popüler olan bir yere ulaşmak adına elbette bir şeyler yapmamız gerekir ki bazen bir şeyler yapsak dahi yeterli kalmayabilir, işte bu aşamada başımıza neler gelir ve neler yapmamız gerekir? sizin için araştırdık.

 


Maddi koşullar!
Konsolosluk görevlisinin öğrenci vizesini reddetmesinin yaygın nedenleri arasında maddi kaynak eksikliği, eve dönme niyeti yetersiz kanıtı ve daha fazlası yer alır.

Bir ABD öğrenci vizesini almanızı engelleyebilecek çeşitli faktörler vardır.

Büyük resme öğrenci vizesi almaya hak kazanabilme becerinizi sorgulayarak başlayalım ve sonra bazen ret gerekçelerine odaklanalım.

Genel olarak, bir öğrenci vizesi başvuru sahibinin vize programının amacına ve şartlarına uygun olduğunu ve bunu yerine getirebileceğini ispat edemediği zaman konsoloslukta reddedilebilir. Öğrenci vizesinin amacı, bir akademik programı tamamlamak için SEVP sertifikalı bir kurumda geçici olarak tam zamanlı bir öğrenci olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne girmektir.

Öğrenci vizesini almak için, başvuru sahipleri vize görüşmelerinde aşağıdakileri gösterebilmelidir:

Orijinal bir I-20 veya DS-2019 formunun yayınlanmasıyla gösterildiği gibi SEVP sertifikalı bir kuruma kabul.

ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız? 1


İngilizce dilinde yeterlilik.
Öğrenimi, geçim masraflarını ve I-20 DS-2019 formunun I-20 formunda belirtilen ek masrafları karşılamak için yeterli finansal kaynakların kanıtı ve
Akademik programın tamamlanmasından sonra eve dönmek niyetinin kanıtı.
Bu faktörleri desteklemek için sözlü veya belgesel kanıt sağlayamazsanız, öğrenci vizenizin reddedilme riski vardır.

 


Geç Başvurma Reddi (Program Başlama Tarihi Sonrası)

Önceden planladığınız ve zamanla öğrenci vizesi başvurunuzu uygun şekilde yaptığınızdan emin olmak, sürecin başarısı için kritik öneme sahiptir. I-20 veya DS-2019 formunuzdaki program başlama tarihinden sonra başvuru yaparsanız öğrenci vizeniz reddedilebilir.

Konsolosluk görevlileri, eğer programın başlama tarihi geçmediyse, ancak vize tarihini geçmediği takdirde vize başvurunuzu reddedebilirler.
ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız? 2

Kurumunuz Amerika Birleşik Devletleri'ne girebildiğiniz zaman kurslara kaydolmanıza ve kaydolmanıza hala izin verildiğini doğrulayabiliyorsa, bu inkarın üstesinden gelebilirsiniz.
 


Finansal Kaynakların Eksikliği Reddi

I-20 veya DS-2019 formunuzda listelenen harcamaları karşılamak için yeterli mali kanıt sağlayamazsanız, öğrenci vizeniz muhtemelen reddedilir. Finansal kanıtlar sıvı varlıklar göstermelidir. Bir sıvı varlık, nakit para gibi hemen kullanıma hazır olan bir varlıktır.

Konsolosluk görevlileri, program sürenizin tamamını karşılayacak likit varlıklara sahip olmanızı beklememektedir, ancak en azından ilk akademik yılınız için masrafları karşılayacak miktarda paranız olması gerekecektir.
 


Eve Dönme Niyetinin Yetersiz Gösterilmesi 

Başvuru sahiplerinin ABD’ye öğrenci vizesi almamasının en yaygın nedenlerinden biri, konsolosluk görevlilerinin akademik programı tamamladıktan sonra eve dönme niyetlerinden şüphe etmeleridir. Konsolosluk görevlilerine bu tespitleri yaparken çeşitli faktörlere bakmaları önerilir. Bunlar arasında banka hesaplarının mevcudiyeti, gelecekteki iş olanakları ve ailenin gelecekteki geri dönüş planları hakkında yazılı açıklamaları bulunabilir.

ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız? 3
Kendi ülkenizle ilişkileriniz dışında henüz güçlü bağlar kurmamış genç bir öğrenciyseniz, bu tür kanıtlar sağlamak zor olabilir. Konsolosluk memurları bunu anlıyor, ancak inkarlar hala yaşanıyor ve en azından eve dönme niyetini desteklemek için yeterli belgeler hazırlamak sizin için önemli.

 


Güvenlik Kontrolünü Geçememe Başarısızlığı

Tüm göçmen olmayan vize başvuru sahiplerinin, isimlerinin herhangi bir sebeple etiketlenip etiketlenmediğini görmek için Konsolosluk Gözetleme ve Güvenlik Sistemi (SINIF) veritabanında güvenlik kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

İsminiz bu sistemde etiketlenmişse, nedene bağlı olarak öğrenci vizesi reddedilir. Teknolojik olarak veya politik olarak hassas bir konuyu incelemek için Amerika Birleşik Devletleri'ne geliyorsanız, vizenizi almadan önce ek güvenlik izni almanız gerekebilir. Bu bir reddine neden olmayabilir, ancak büyük olasılıkla başvurunuzun işleme süresini geciktirecektir. Öğrenciler genellikle bir sömestr veya bunun gerçekleştiği bir yıl boyunca kabullerini ertelemek zorunda kalırlar.
 


Bir Suçlu ile İrtibat Halindeyseniz

Amerika Birleşik Devletleri'ne kabul edilemezlik nedenlerinden biriyle tanıştıysanız, öğrenci vizeniz reddedilir. Genel kabul edilemezlik suçlamaları arasında cezai mahkumiyetler ve / veya ABD’de 180 günü geçen fazla mesai ücretleri bulunmaktadır.

ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız? 5
 


Daha Önceden de bir programa kayıtlıysanız

Öğrenci vizeniz sona erdiğinde, akademik programınıza hala kayıtlıysanız ve yurtdışına seyahat etmek ve Amerika Birleşik Devletleri'ne geri dönmek istiyorsanız, bir ABD konsolosluğunu ziyaret etmek zorunda kalacaksınız. (Öğrenci durumunuzun uzatılması ABD içinden mümkündür, ancak ayrılırsanız iade girişine izin vermez.) Yeni öğrenci vizesi başvurunuz, bu noktada, önceki öğrenci vizesi başvurunuz başarılı olsa bile reddedilebilir.
 


Vize Reddedildikten Sonra Yapılacaklar

Öğrenci vizeniz reddedilirse, konsolosluk memuru gerekçelerini gerek sözlü gerekse yazılı olarak bildirmelidir. Bu kararı dikkatlice gözden geçirin.
ABD Öğrenci Vizenizi Reddederse Ne Yapmalısınız? 6

Sebeplere ve konsolosluğunuza bağlı olarak, reddi aşmak için belgeler topladıktan sonra vizeniz için yeniden başvurabilirsiniz. Belirlenmiş Okul Görevlisiniz (DSO), nedenin I-20 formunuz ve kabulünüzle doğrudan ilgili olması durumunda size yardımcı olabilir. Reddetme başka bir nedenle ise, bir göçmenlik avukatından yardım almayı düşünün.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..