Blog

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üniversite eğitimi söz konusu olduğunda her ailenin aklına gelen bölümler mühendislik, doktorluk, avukatlık ve öğretmenlik gibi olsa da hayati önem taşıyan başka bölümler de söz konusu. 

Doğal afetler özellikle ülkemizin gözardı edilemez gerçeğidir. Depremler, sel baskınları, heyelanlar ve bunun gibi birçok durumda nasıl davranılması gerektiğini çoğu insan panik haliyle bilemez, lakin bunu eğitimli bir şekilde bizleri koruyup bizlere yol gösterebilecek AKUT (Arama Kurtarma Timi) gibi sivil savunma örgütleri söz konusudur ve bu insanlara destek verebilecek kişilerin yer alması gereken bölüm de hiç kuşkusuz ki "Acil Yardım ve Afet Yönetimi" dir.

Programın en başta gelen avantajı ülkemizde acil yardım ve afet yönetimi konusunda ciddi bir eleman yetersizliğinin bulunmasıdır. Bu bağlamda programı tamamlayan uzmanların önemli bir eksiği dolduracağı düşünülebilir.Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, AAT, Arama­ Kurtarma, Acil Yardım, itfaiyecilik ve Afet Yönetimi konularını içeren çok yoğun ve pratik uygulamalı bir eğitim programını kapsamaktadır.Afet öncesi eğitim, bilinçlendirme, proje geliştirme gibi önlemleri, afet olması durumunda da koordinasyon başta olmak üzere her türlü kayıp azaltıcı faaliyeti yapmaya ve yönetmeye mesleği ile ilgili bilgi ve beceri ile donanıma sahip, yenilikçi, araştırmacı ve girişimci uzmanlar yetiştirmektir.

Bu bölümün kuruluş amacı, dört yıllık üniversite eğitimi kapsamında her türlü sağlık kuruluşu ile itfaiye teşkilatı bünyesinde “uzman” ve “yönetici” pozisyonlarında görev alabilecek, bu alanda uygulanan temel yöntemleri bilen ve uygulayabilen, aynı zamanda görev aldığı birim bünyesinde görevli mevcut elemanlara konunun gerektirdiği eğitimi verebilen, görev alacağı birimi sevk ve idare edebilme yetisine sahip uzman eleman yetiştirmektir.

Bu bölümü okumak isteyen arkadaşların sahip olması gereken özellikler aynen şöyledir ;
İnsanlara yardım etmekten hoşlanması,ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilmesi,bedence sağlam ve güçlü kişiler olması,dikkatli, temiz, titiz, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü olması, başkaları ile iyi iletişim kurabilmesi, liderlik özelliklerine sahip olması, ekip çalışmasına açık olması gerekir.Bu bölüm hakkında belirtmemiz gereken bir başka nokta ise muhasır medeniyetlerde tüm acil servislerin tek bir numaradan kontrol edildiğini ve bu kontrol mekanizmasının başında itfaiye teşkilatının bulunduğudur. Yani Avrupa Birliği yolunda adımlar atan ülkemizde bu bölümün kurulmuş olması tesadüf değildir çünkü bu bölümün mezunlarına ihtiyaç olduğundan fazla duyulmaktadır ve bu işi yapacakların bilinçli ve eğitimli olması gerekir.

Univerlist'te Acil Yardım ve Afet Yönetimi hakkında bilgi alabilir ve üniversite puanlarına bakabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..