Blog

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Nedir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Nedir?

Doğal afetler, ne yazık ki ülkemizin gerçeklerindendir. Yaşanmış olan hazin olaylar sonrasında bu ülke insanları olarak bir şekilde afetle yaşamayı öğrenmeye başladık. Hazırlanan afet çantaları, depolanan erzaklar, afet anında yapılması gereken hareketler bir şekilde hayatımızın parçası oldu. Ve bu yüzden olacak ki Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümü de son dönemlerde en fazla tercih edilen bölümlerden biri haline geldi.

Acil Durum ve Afet Yönetimi Nedir?
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Nedir?
Afetler ülkesi Türkiye'de bu bölümün amacı;

  • afet öncesi eğitim,
  • bilinçlendirme,
  • proje geliştirme gibi önlemleri,
  • afet olması halinde de başta organizasyon olmak üzere , kaybı önlemeye ve hasarı azaltmaya yönelik gerçekleştirilecek her türlü operasyonu gerçekleştirme ve yönetme donanımına sahip uzmanların yetiştirilmesini sağlamaktır.
     


Ülkemizde acil yardım ve afet yönetimi konusunda donanımlı elemanlara ihtiyaç oldukça yüksektir. Bunun en temel sebebini yazımızın başında da belirtmiştik. Ayrıca yetkin kişiler açısından ciddi yetersizlik de söz konusudur. Bu durumda da bu eğitim programı eksiklikleri ortadan kaldırabilecek nitelikte.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Nedir?

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, AAT, Arama­ Kurtarma, Acil Yardım, itfaiyecilik ve Afet Yönetimi konularını içeren çok yoğun ve pratik uygulamalı bir eğitim programını kapsamaktadır.

Acil yarım ve afet yönetimi bir önlisans bölümü olmasına rağmen, doğrudan mesleğe personel kazandırma adına ciddi bir popüleriteye sahiptir.

Bu bölüm hangi üniversitelerde var görmek istiyorsanız lütfen tıklayınız!

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..