Blog

YENİ SINAV SİSTEMİ

A’dan Z’ye Yeni Sınav Sistemi YKS

Sürekli değişen sınav sistemi, akıllarda soru işareti bırakmaya devam ediyordu. Ta ki bu yazıya kadar! Bu başlığın altında yeni sınav sistemi ile ilgili bütün sorularınızı cevaplayacağınızın UniverList ve SarıOkul ailesi olarak garantisini veriyoruz ve size sadece okumak kalıyor! Keyifli okumalar. 

Bahsedilen YKS ve TYT Nedir? 

Sınav sisteminin adı Yükseköğretim Kurumlar Sınavı kısaca YKS dir. TYT denilen sınav sabah oturumunun adıdır. Haliyle TYT sabah oturumun adı olduğundan YKS ismi kamuoyunda öğleden sonraki sınav olarak bilinmeye başlandı.  Oysa bu yanlış isimlendirmedir.  

Birinci ve İkinci Oturum’un İçerikleri Nelerdir? 

Birinci oturum TYT de sadece beceri ve yetenek testlerinden oluşan sorulardan oluşacaktır. Ayrıca Türkçe testinde Sosyal bilgiler derslerinin konuları paragraf olarak verilecek ve anlamı, verilmek istenen, anlatılmak istenen soru cümleleri ile okuduğunu anlamayı ölçmeyi hedeflemektedirler. Aynı şekilde de Matematik dersinde Fen Bilimleri dersleri ile ilgili atıflar yapılacaktır. Konular daha çok 9. Sınıf öğretim programı paralelinde şekillenecektir.  Soruların zorluk derecesi oldukça düşük olacaktır. Yani sorular genel anlamda kolay olacaktır. Önceki yıllara göre doğruluk ortalamalarında da artış gözle görülebilecek artışlar gözlenecektir.  

YKS’ de Soru Dağılımı Nasıl Hazırlanmıştır? 

Eski sistem yeni sisteme göre öğrencileri programlara yerleştirmede daha özgül olsa da YKS soru dağılımları ile daha yalın ve anlaşılır bir hal almıştır. Böylelikle veliler, öğrenciler, öğretmenler yalın olan YKS sistemini daha kolay anlayacak ve ona göre plan ve program çizebileceklerdir.  Soru dağılımları Eşit ağırlık, Sayısal ve Sözel puan türleri dikkate alınarak testler oluşturulmuştur.  

Sınav Süresi, Sınav Tarihi Ve Sınav Ücretleri Nedir? 

Sınav süresi her test için 45 dakika olarak hesaplandı. Yani birinci oturumda 90 dakika, ikinci oturumda da ise 180 dakika olarak belirlenmiş durumda. Sınav, sıcak bir yaz günü yani 23-24 Haziran 2018 tarihinde tek bir hafta sonunda yapılacak. Sınav ücreti de her bir oturum için 60 TL olarak hesaplandı.   

İki Yıllık Geçerlilik Uygulamasında Bahsedilen Şey Nedir? 

İki yıllık puan geçerliliği sadece TYT puanı için geçerli olacaktır. 200 puan ve üstü alan öğrenciler dilediğinde bu puanı bir sonraki yıl için kullanabilecektir. Bu yenilik daha çok puanı düşük olan programlara yerleşecek olan adayları etkileyecektir.   

Birinci Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 


 

İkinci Oturumdaki Testlerin İçeriği ve Soru Sayıları 

Eski Sistem 

 

Yeni Sistem 

 

Puanlamada Geçtiğimiz Yıllara Göre Farklılığa Gidilmiş Midir? 

Puanlamada, baraj puanlarında, bazı bölümlere uygulanan sıralama barajında (Tıp 40bin Hukuk 150 bin gibi )  herhangi bir değişiklik olmayacaktır.  

YKS'de Puan Türleri Tablosuna Göre 

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelerdeki lisans  programlarına yerleştirmeler için gereken puan türlerini gösteren "YKS Lisans Programları Puan Türleri Tablosu" açıklandı. Bu tabloya göre   

Önlisans başvurusu yapmak isteyen adayların, ilk oturum olarak bahsedilen Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından sorumlu olacakları açıklandı.  

Lisans başvurusu yapmak isteyen adayların ise, sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puan türü ile tercih yapabilecekleri belirtildi.  

Meslek Yüksekokulları'nın yerleştirme puanı ise 2017 yılında 6 farklı puan türü üzerinden hesaplanırken 2018 yılında uygulanacak TYT sisteminde de farklı bir puanlama türüne gidilmediği açıklandı.  

Puan Tablosu İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin;  

http://www.yok.gov.tr/documents/10279/31137395/yuksekogretim_kurumlari_sinavi_puan_turleri.pdf 

Teşekkürler 

Yazıyı hazırlamamıza yardımcı olan SarıOkul'un insagram hesaplarını takip ederek güncel sınav bilgilerine ulaşabilir, Youtube hesaplarından anlamadığınız matematik konuları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

http://instagram.com/sariokul 

www.youtube.com/sariokul 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..