Blog

adıyaman

Adıyaman Şehri ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

 Sizi bilmiyorum ama Adıyaman dendiğinde doğrudan "Oy aman aman" diye türküye giresim geliyor sürekli olarak. 

Evet arkadaşlar sizlerden gelen talepler doğrultusunda araştırmalarımız devam ediyor ve sırada Adıyaman şehri var.
   
   Adıyaman nüfusu 2017 yılı verilerine göre 615.076'dir. Merkez ilçesinin yüzölçümü ise 1702 km2'dir. Tüm ilçeleri ile birlikte ilin kapladığı alan 7614 km2'dir. Yani çok büyük bir ilimiz değildir. Sert ve karasal Doğu Anadolu ile Sıcak ve kurak Güneydoğu Anadolu bölgesi iklimlerinin ılıman Akdeniz iklimi ile kesiştiği çizgide yer alan Adıyaman'ın deniz seviyesinden yüksekliği 669 metredir. 

adıyaman univerlist

İklimi;

   Adıyaman, Güneydoğu Anadolu’nun en yeşil ilidir. Kuzeyidağlık ve güneyi ovalık olan Adıyaman'da iki değişik iklim hüküm sürer. Dağlık kuzey kısımda kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer (kara iklimi özellikleri). Güneyde ise kışlar ılık ve yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçer. 


Adıyaman şehri, Dünya üzerinde yer alan kültür mirasları arasında bütün olarak bulunması gereken bir yerdir. Tarih boyunca doğudan , batıdan her yerden uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve bu yüzden hemen hemen her yerinde tarihi eserlere sahiplik eden büyülü bir şehirdir. Ayrıca Tanrı Kafaları ile bilinen Nemrut Dağı da yine Adıyaman ili sınırları içerisindedir. 

tanrı kafaları

Ulaşımı;

    Akdeniz Bölgesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayan ana yol Adıyaman Gölbaşı ilçesinden geçmektedir. Gölbaşı İlçesi Adıyaman Merkeze 60 km mesafede olan bir ilçedir. Ayrıca Adıyaman'dan her gün Adana, Mersin, Antalya, Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa, İzmir, Afyon, Uşak, Konya, Diyarbakır, Malatya, Sivas, Tokat, Amasya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Kahramanmaraş, Kayseri ve Şanlıurfa illerine tarifeli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Adıyaman Hava Limanı Adıyaman ve Kahta ilçesinin ortasında yer almaktadır. Adıyaman İl Merkezine yaklaşık 15 Km. mesafede yer almaktadır. Bu hava limanından İstanbul ve Ankara'ya günlük uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Şanlıurfa GapHava Limanı ve Gaziantep Hava Limanı diğer iller arasında en yakın hava limanları olarak kullanılabilmektedir. Adıyaman merkezine 60 km mesafede bulunan Gölbaşı ilçesinden demiryolu geçmektedir.

Gece Hayatı ve Festivalleri;

   Adıyaman’ın hareketli bir gece hayatı yoktur. Genellikle halk restoranlarda yemek yemeyi ya da ev ziyaretini tercih eder. Müzik dinlemek isteyenler için CafeReina, Adıyaman Makarna Bar ya da otellerin eğlence salonları tercihe edilir. Gece 7’den sonra canlı müzik başlar. Adıyaman festival açısından oldukça hareketlidir; Adıyaman ArsemiaMüzik Festivali, Uluslararası Nemrut –KommageneFestivali gibi birçok festivale ev sahipliği yapar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..