Blog

Adli Bilimler Bölümü Nedir? Adli Bilimler Mezunu Ne İş Yapar?

Adli Bilimler Bölümü Nedir? Adli Bilimler Mezunu Ne İş Yapar?

Yine bir sınav heyecanı yaklaşırken, öğrenim sezonunun ikinci döneminin ortalarına gelinmesiyle birlikte öğrenci arkadaşlarımız artık gelecek planlamaları konusunda kararlarını vermeye yavaş yavaş da olsa başlarlar. İşte bu noktada kimilerinin hayalleri deneme sınavları ile örtüşürken kimileri de farklı alternatifler aramayı tercih ederler. Ya da bazı arkadaşlarımız da yeni açılmakta olan bölümlerin az sayıda vereceği mezunlardan yararlanmak adına tercih yapmayı hedeflerler. İşte Adli Bilimler bölümü de tam olarak bunlardan bir tanesidir. 

Ülkemizde yalnız İstanbul'da Üsküdar Üniversitesi'nde bulunan bu bölüm hakkında küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve sizler için bu yazıyı hazırladık.

 Adli Bilimler nedir?
Adli Bilimler Bölümü Nedir? Adli Bilimler Mezunu Ne İş Yapar?
Adli Bilimler, adından da çıkarım yapabileceğiniz üzere adli ve idari soruşturmalar sürecinde elde edilen delillerin incelenmesi ve değerlendirilmesi suretiyle, suç ve suçlunun belirlenmesi ve kanıtlanmasında yürütülen teknik hizmetlere verilen bir addır. 4 yıllık bir lisans bölümü olarak da eğitimi verilmektedir.

 Bölümün amacı nedir?
Adli Bilimler Bölümü Nedir? Adli Bilimler Mezunu Ne İş Yapar?
Bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de özel ya da resmi kriminal araştırma laboratuvarlarında görev yapacak, bilimsel araştırmalar yürütecek, yeni yöntemler geliştirecek, bunları uygulamaya geçirecek yetkili elemanlar yetiştirmeyi planlar.

 İş olanakları nelerdir?

Adli Bilimler Bölümü Nedir? Adli Bilimler Mezunu Ne İş Yapar?
Adli Bilimler lisans programı mezunları, başta İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı kriminal polis laboratuvarları daire başkanlığı ile merkeze bağlı taşra teşkilatının kriminal polis laboratuvarları müdürlüklerinde, Kriminal Araştırma ve Teknik İncelemeler Eğitim Şube Müdürlüğü (KATEM), Araştırma Geliştirme Şube Müdürlüğü, Güven Timleri Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı ile Mücadele Büro Amirliği, Olay Yeri İnceleme Ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü, Narkotik Şube Müdürlüğü, İnterpol Şube Müdürlüğü gibi adli işlerle ilgili çalışmalar gerçekleştiren resmi kuruluşlarda iş bulabilirler. Bunların haricinde bir de kendi kişisel araştırma bürolarını açıp resmi kuruluşlara veri sağlama konusunda da görev alabilirler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..