Blog

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir?

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında , artık bilgisayarlar sadece evlerde değil aynı zamanda akıllı telefon betimlemesi ile ceplerimizde de yer alıyor. Yani akıllı alet kullanmayan insan sayısı yok denecek kadar az ve birçok kullanıcının bilgileri de sanal ortamlarda depolanıyor. Ne yazık ki bu depolanan bilgilerin güvenliğini zarara uğratacak kötü amaçlı yetkisiz erişim girişimlerinde bulunan internet korsanı diye tabir edilen (hacker) ların işlediği suçların sayısı her geçen gün daha da fazla artmaktadır. Bu durum bilişim suçlarının yani siber suçların ortaya çıkmasına sebep olmuştur ve devletler dahil bu tür tehditlere karşı koyabilmek adına bir alana ihtiyaç duymaktadır. İşte bu alan Adli Bilişim Mühendisliği (Digital Forensics Engineering)olarak ülkemizde karşılık bulmuştur .

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? 1

 İngilizce karşılığında yer alan Forensic kelimesi, “forumdan önce” anlamına gelen Latince FORENSİS’ten gelmektedir. Terimin geçmişi, Roma tarihine dayanmaktadır ve bu süre zarfında, bir ceza yükü, davayı forumdaki bir grup kamu görevlisi önünde sunmak anlamına gelmektedir.

Bu bölümün ortaya çıkması ile birlikte bilişim suçu kavramı devlet boyutunda tanınır hale gelmiş oldu ve teknolojik gelişmeler kurumlara beraberinde birçok fayda sağlarken, suçlularında bu teknolojileri kullanması kaçınılmaz hale de gelmiştir. Bu yüzden Adli bilişim mühendisliği bölümü; bilişim hukuku, bilgi güvenliği, siber güvenlik ve bilişim suçu ile ilgili delil toplama süreçlerinin adli takibi, analizi ve siber suçlarla mücadele edilmesini amaçlar.

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? 2
 Ülkemizde bulunan tüm kurumlar internet altyapısına sahiptir ve bu kurumların çoğu bilgilerini elektronik ortamda saklamaktadır. E-devlet uygulamasıyla birlikte tüm vatandaşların bilgileri sayısal ortamda depolanmıştır. Ayrıca özel şirketler, işletmeler, holdingler vb. kurumlarda internet ve bilişim teknolojilerini etkin olarak kullanmaktadır.

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir? 3
Bilişim teknolojilerinin yaygın olarak kullanılması bu bilgilerin korunması gerekliliğini de ortaya çıkarmıştır. Tüm Dünya’nın önem verdiği bilgi güvenliği hususunda ülkemizde de önlemlerin alınmaya başladığı görülmektedir. Bu noktada bilgi güvenliği sağlama, siber suç ve olaylara müdahale etme gibi gereklilikler meydana gelmiştir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..