Blog

afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da Öğrenci Olacaksanız Bunları Mutlaka Bilmelisiniz!

Temel Özellikleri;

 Afyonkarahisar, Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan illerimizden biridir. Eskiden Afyon olarak bilinirdi şimdi Afyonkarahisar olarak değişti. 

Merkez nüfusu 180 bin civarındadır, yani yüzölçümüne göre yaşayan insan sayısı oldukça makul seviyededir ve bu da şehrin ferah olduğu yönünde ipucu verebilir.


Çevresinde Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya illeri bulunur. Kuzey doğudan güney batıya uzandıkça alçalan ovaları ile hem Orta Anadolu’dan ve hem de Ege Bölgesi’nden sayılır. En kuzeyde Eskişehir sınırından, en güneyde Denizli sınırına kadar kuzey doğudan güney batıya uzunluğu 210 kilometredir. Eni ise Kütahya sınırından Isparta sınırına kadar kuzey batıdan güney doğuya 112 kilometredir. Denizli’ye doğru incelerek eni 20 kilometreye kadar düşer, bir parça halindedir. İlin diğer komşu illerle sınırlarının toplam uzunluğu 616 kilometredir.

Tüik adrese dayalı nüfus sayımı verilerine göre Afyonkarahisar’ın genç bir şehir olduğu anlaşılmaktadır. Nüfusun % 41 ini 25 yaş altı nüfus oluşturmaktadır. Toplam nüfus 697.000 kişi iken 25 yaş altı nüfus 284.000 kişidir.

Afyonkarahisar , iklim konusunda içeride kalan bir Ege Bölgesi ili olduğu için, oldukça sert bir iklime sahiptir. Özellikle kış aylarında oldukça üşütür, yaz ayları geldiğinde de kavurucu sıcaklara sahiptir.

Afyon dendiği zaman akla ise kaymağı gelir, eğer orada öğrenci olacaksanız bizce denemeden geri dönmeyin deriz. Onun dışında Afyonkarahisar'ın ekonomisi Temel sanayi ürünleri Mermer ve gıda üzerinedir. Mermer ve Traverten taşında Dünyanın önde gelen üreticilerindendir Afyon sanayisi. Et tavuk ve yumurtacılıktason derece gelişmiştir. Türkiye Et ve yumurta borsasına yön vermektedir. Ayrıca Afyon ili, zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle hamur işleri, haşhaşlı ve kaymaklı yiyecekler yöreye has özellikler taşır. Başlıca yemekleri arasında bulgur yemekleri, sakala çarpan çorbası, çullama köfte, ilibadadolması, sulu köfte, sırt dolması, göce tarhanası, nohut çöreği, göce köftesi, keşkek ve tarhanası, özbekpilavı, Afyon salatası, şakşukayer alır. Afyon kaymağı, lokum ve şekerlemeleri yörede en çok bilinen tatlılardır.


Ev kiraları konusunda yanınıza bir ev arkadaşı bulduğunuz takdirde gayet makul seviyelerde ev bulmanız mümkündür. 

Ve gelelim her öğrencinin merak ettiği konuya sosyal imkanlar;

  Afyonkarahisar Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde bar ve cafelerden geçer. Bunun dışında bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde diğer gece mekanları bulunur. Bu mekanlarda gece eğlencesi sabaha kadar devam eder. Buradaki nüfusun kalabalık olması, Afyonkarahisar ilinde üniversitenin varlığından dolayı gece hayatı burada pek parlak geçmektedir. Türkiye'de ve dünyada Afyonkanahisar, düzenlenen festival ve şenliklerle de sosyal aktiviteleri en fazla gerçekleştiren iller arasında yer alıyor.

Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Konya olmak üzere birçok karayolunun kesiştiği noktada bulunan ve günde yaklaşık 50 bin aracın geçiş yaptığı Afyonkarahisar, bir yandan tarihi FrigVadisi ve termal konaklama tesisleriyle turizm potansiyelini kullanırken, bir yandan da değişik festival ve şenliklere ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 2.'si gerçekleştirilen Bezelye Festivali ile birlikte kentte ilkbahar ve yaz aylarında yapılan şenlik sayısı 30'u buldu. FrigVadisi içerisinde bulunan İhsaniye İlçesi'nde her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Ayazini (Metropolis) Turizm Şenliği düzenleniyor. Afyonkarahisar'da yapılan festivaller arasında en büyüklerinden birisi olan Ayazin Turizm Şenliği'ne, Afyonkarahisarlılar'ınyanı sıra Türkiye'nin birçok yerinden ziyaretçiler akın ediyor.


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..