Blog

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Üniversite sınavları yakınlaşırken bölümleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu kez sizlere geçtiğimiz dönemlerde oldukça fazla tercih edilen ağız ve diş sağlığı bölümünden bahsedeceğiz.

Tanımında ağız ve dış geçtiğine göre elbette diş hekimliği ile bir alaka kurulması oldukça olasıdır. Evet aslına bakarsanız diş hekimlerinin yardımcı elemanları ya da onlara belirli konularda dışarıdan destek sağlayan yetkin teknikerlerin hemen hemen hepsi bu bölümden mezundur.

 Ağız ve diş sağlığı programının amacı nedir?
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?
Diş Hekimlerine yardımcı olabilecek, laboratuvar aşamalarında görev üstlenebilecek kişilere duyulan ihtiyaç oldukça fazladır. Diş hekimliğ kliniklerinde, kamu veya özel kişilere ait diş polikliniklerinde diş hekiminin tüm klinik çalışmaları için gerekli ortamı hazırlayacak, hasta tedavisi sırasında yardımcı olacak, bunun yanı sıra hasta kabulün de sorumluluk alacak ağız ve diş sağlığı teknikerleri  yetiştirilmesidir . 

Kaybolma tehdidi altında olan dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.
 Eğitim süreci nasıldır?
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; anatomi, implant protezler, diş anatomisi ve oklüzyon, teknikerler için kimya-fizik, davranış bilimleri, protez I-II, maddeler bilgisi ve meslek teknolojisi, ortodontik apereyler, protetik freze tekniği, modern protez gibi meslek dersleri yanında, Türk dili, yabancı dil ve Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri okutulur. Ayrıca, özel diş protez laboratuarlarında 45 işgünü yaz stajı uygulaması vardır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..