Blog

Ağrı'da öğrenci olmak

Ağrı Dağı'nın Eteğinde Öğrenci Olmak!

Tarihte Ararat ve Karakilise ve Karaköse olarak da bilinen Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın ise sayılı yüksekliğe sahip dağlarından biri olan Ağrı Dağı'na ev sahipliği yapan bir şehrimizdir.

Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer almaktadır ve nüfusu ise 536.285'dir.Ağrı, iklim bakımından Türkiye’nin en karasal ve sert iklimli bölümüne girer. Kışlar çok sert geçer. Türkiye’de en soğuk gün Ağrı’da 13 Ocak 1940’da –43 C olarak tespit edilmiştir. Yazları sıcaktır. İlkbahar ve sonbahar kısa sürer. Az yağmur, daha çok kar yağar. Senenin 115-125 günü karla kaplıdır. En yağışlı ay nisan ve en kurak ay da ağustostur. Ağrı’nın yıllık ortalama sıcaklığı 6,1 C, en soğuk ayın ortalaması –10C’dir. Ağrı’da özellikle soğuk dönemlerde sisli günler sayısı da artmaktadır. Buna büyük ölçüde radyasyon sisleri etkili olmaktadır. 

Ağrı dağı

Ulaşımı;

  DoğuAnadolu Bölgesi'nde ulaşımı sağlayan ana yolların bir kısmı il sınırları içinden geçer. Bunların en önemli, il merkezinden geçen 100 numaralı devlet yoludur. Bu yol Ağrı'yı Asya'ya ve Erzurum üzerinden Orta ve Batı Anadolu'ya bağlar, Ağrı Havalimanı kentteki tek hava yoludur. Havaalanımız Ağrı-Van karayolunun 8,5. kilometresine konumlanmış olup, karayoluna 1 km mesafededir. Ulaşım, Ağrı Belediyesi'nce uçak saatlerine uygun olarak ayarlanmış Belediye otobüslerince, ticari taksilerle ve hususi araçlarla yapılmaktadır. Her gün Ankara ve İstanbul'dan Ağrı'ya karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır 

ishak paşa sarayı

Ağrı’da aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Fakat merkez bölgede türkü barlar ve kafeler geç saate kadar açıktır.  Bunun yanı sıra Ağrı’da Geleneksel Anneler Günü Festivali, EhmediFani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali, 15 Nisan Ağrı İli Kurtuluş Şenlikleri gibi aktif festivaller bulunmaktadır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..