Blog

Antalya univerlist

Akdeniz'de üniversite okumak isteyenler için "Antalya"

Güzel yurdumuzun en nadide parçalarından bir tanesi olan Antalya'da üniversite okumak isteyen arkadaşlarımızı bilgilendirmek adına bir şeyler hazırlamak ve sunmak istedim. Öncelikle bir Antalyalı olarak bu konuda subjektiften ziyaden objektif olduğumu belirtmek isterim.

İlk olarak coğrafi konumu ve dolayısıyla iklimi, bitki örtüsü ve dokusu gibi birçok güzelliğin keşfe açık oluşundan nüfus konusunda ciddi bir artışın söz konusu olduğunu belirtmekte fayda var. Antalya'nın nüfusu yaklaşık olarak 2,3 milyondur. İklim konusuna değinmişken belki de Akdeniz'in iklimini en çok benimsemiş olan şehirdir diyebiliriz. Her ne kadar son yıllarda küresel ısınma sebebi ile mevsimsel değişikliklere rastlamış olsak da yazları çok sıcak, ilk ve sonbaharda ılık, kış ayları ise genellikle rüzgarlı ve yağmurlu geçmektedir. Fakat 2018 yılı itibari ile yurdun kuzen kesiminde kar yağarken Antalya'da denize giren insanlar görmek mümkündür.Trafik konusunda belki de en güzel çözüm pedallara kuvvet diyerek tabir ettiğimiz bisiklettir diyebilirim. Ulaşım genel olarak kolay olduğundan ve son yıllarda artan araç sayıları nedeni ile gerçek anlamda sıkıntılı olmaya başladı. Özellikle yaz aylarında trafik ciddi ciddi yoruyor.

Öğrencileri ilgilendiren bir başka konu ise ev kiraları ki gerçekten oldukça pahalı olduğunu söylemekte fayda var. Tek başına eve çıkmak çok zor. Ve şehir gerçek anlamda çok fazla eksik gibi duruyor. Çünkü sadece turizme odaklı olduklarından diğer alanlarda kendilerini geliştirmeye pek fazla odaklanmamışlar ki bu da gerçekten kötü. Potansiyeli bu kadar fazla olup bu kadar kötü ticari zeka ile yönlendirilmiş başka bir şehir yoktur mutlaka. 

Akdeniz Üniversitesi, son yıllarda yükselişte olan bir üniversitedir. Kampüsünün düzenliliği ve büyüklüğü öğrencilere ferah bir eğitim alanı sunduğunu söylemek mümkündür. Özellikle tıp fakültesi konusunda dünya çapında çalışmaları ile göz doldurmuştur.

İnsanların kafa yapısı hakkında birkaç bir şey söylemek gerekirse, Akdeniz insanı ciddi anlamda çok fazla rahat,sosyal ve her şey bir şekilde rayına oturur şeklinde hareket ediyor ki bu da gelen öğrencilerin kendini evinde hissetmesi konusunda ciddi bir avantaj sağlıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..