Blog

aktüerya bilimleri mezunu ne iş yapar?

Aktüerya Bilimleri Mezunu Ne İş Yapar?

Yeni bir sezon açıldı ve kafalarda yine ileride hangi meslek sahibi olacağım kaygısı birçok arkadaşımızın aklında yer alıyor. Bizler de bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak ya da yeni alternatifler sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Evet arkadaşlar, son yılların en prestijli meslekleri sıralamalarında daima ilk 3'te yerini alan bir meslek olan Aktüerya Bilimlerinden sizlere bahsedeceğiz.

Aktüerya Bilimleri nedir?
aktüerya bilimleri nedir? mezunları ne iş yapar? 1
Aktüerya , 
istatistik , matematik, sigortacılık, bilgisayar uygulamaları, ekonomi , finans gibi bilgilerle donatılmış sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi sosyal bilim dersleriyle desteklenmiş; bu bilgileri ilgili olduğu her alanda kullanabilecek çağdaş,yaratıcı ve sorunları rasyonel olarak çözebilecek aktüerler yetiştirmeyi amaçlayan bilim dalıdır.

Aktüer Ne İş Yapar?

univerlist - aktüerya bilimleri mezunu ne iş yapar? 1

Aktüerler; doğum , ölüm , kaza , emeklilik gibi insanların yaşamını ve başlarına gelebilecek herhangi bir doğal afet ya da olay neticesinde yaşayabilecekleri maddi kayıpları ele alan çalışmaları yapar. Sadece bu alanda da kalmayıp birçok konuda gerçekleştirdikleri öngörülebilir çalışmalar sayesinde geniş bir alana hizmet verebilirler.

Tabi aktüerler için asıl çalıştırılması gereken zorunlu alan tahmin edebileceğiniz üzere sigortacılardır ve resmi gazetede yayımlanan yürütmeliğe göre her sigortacı en az bir aktüer çalıştırmak zorundadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..