Blog

Aktüerya ile İstatistik Bölümü Arasındaki Fark Nedir?

Aktüerya ile İstatistik Bölümü Arasındaki Fark Nedir?

Dünyanın en popüler mesleklerine baktığımızda ilk üç sırada daima karşımıza çıkan ve sürekli olarak istatistikle kıyaslanan Aktüerya mesleğini görürüz. Ülkemizde ne yazık ki tanım olarak pek fazla bilinmediğinden pek fazla üniversitede yer almıyor. Oysa 1951 yılından bu yana ülkemizde varlık gösteren bir bilim dalıdır. 

Aktüerya Nedir?

aktüerya nedir?

Aktüerya asıl olarak insanların, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansaletkileriyle ilgilenir.

aktüerya mezunları ne iş yapar

 İstatistik Nedir?

istatistik nedir?
 
İstatistik bölümü, tahmin edebileceğiniz üzere matematiğe dayalı i yorum gerektiren bir bölümdür. belli bir alanda veri toplama, bu verileri çözümleme ve yorumlama yöntemleri konusunda araştırma ve eğitim yapar. İstatistik, matematiksel ve uygulamalı istatistik adı altında iki alana ayrılır.

Matematiksel İstatistik: Birinci derecede kuramlarla uğraşır, sayısal bilgiyi elde etmek ve yorumlamak için istatistiksel yollar geliştirmede matematiksel tekniklerden yararlanır. Olasılık kuramı, deney düzeni, çeşitli analiz yöntemleri geliştirme gibi alanlar kuramsal istatistiğin üzerinde çalıştığı alanlardır.

Uygulamalı İstatistik: Güncel sorunları, kabul edilmiş, bilinen yöntemlerle çözmeye çalışır. Belli bir konu alanında verileri toplamak ve çözümlemek için istatistiksel yöntemlerden yararlanır. Nüfus artışını, ekonomik gelişmeyi, tarımsal ve endüstriyel ürünlerdeki artışı önceden tahmin etmek uygulamalı istatistik alanına girer. Uygulamalı istatistikçiler, sosyal ve politik bilimler, tıp, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler vb. alanlarda, sayısal verilerin toplanması, çözümlenmesi ve buna dayanarak geleceğe ilişkin tahminler yapılması ile ilgili konularda çalışırlar.

Bakıldığı zaman birbirlerine yakınlığı görülen lakin birbirinden çok ince ayrıntılarla ayrışan iki bölümden bahsettik bu iki bölüm hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..