Blog

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı?

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı?

Öğrenci vizenizi reddetmek çok yıkıcı bir deneyim olabilir. Öğrenciler vize görüşmeleri için nihayet görünmeden önce gerçekten çok zaman ve enerji harcarlar. İlk önce doğru okulları ve aynı zamanda doğru eğitim programlarını bulmakla başlar. Ardından, Almanya'da okul ücretlerinin yetersizliği nedeniyle kabulün oldukça rekabetçi olması ve bu nedenle tüm yumurtalarınızı bir sepete koyma riskini almak istemeyeceğiniz için çeşitli okullara çok sayıda başvuru göndermeye devam ediyorsunuz.

Başvuruda bulunmayı düşündüğünüz okulların UNI-ASSIST ile anlaşması varsa, bu, başvurduğunuz her okul için oldukça masraflı olabilecek bir başvuru ücreti ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Sonra bazı durumlarda birkaç ay süren kabul için uzun süre beklemek geliyor.

Kabul edilme şansınız varsa, Almanya'da bloke bir hesap açmanız ve 10.236 Euro'yu (1 Ocak 2020'den itibaren) hesabınıza aktarmanız gerekebilir. Daha sonra vize görüşmeniz için tüm belgeleri toplamanız, vize ücretinizi ödemeniz ve son olarak vize görüşmeniz için erken bir yer ayırmak için savaşmanız gerekir; çünkü herhangi bir zamanda birkaç slot bulunmaktadır. Tüm bu işlemlerden ve zorluklardan geçtikten sonra, vizeniz reddedilirse yutulması zor bir hap olabilir.

Bu nedenle görüşmeniz için hazırlanırken çevrilmeden taş bırakmamalısınız. Araştırmalardan ve öğrencilerden gelen kişisel deneyimlerden yola çıkarak, Alman elçiliğinin öğrencilere vize vermeyi reddetmesinin nedenlerinden bazılarını belirlemeye çalışırım. Son kararın üzerinde çalışacağınız Göçmenlik Bürosu'na verildiği için bunların öğrenci vizelerinin reddedilmesinin kesin nedenleri olmadığını vurgulamalıyım.

Çoğu elçilikten farklı olarak, vize verme veya reddetme kararının yalnızca vize memuruna bağlı olmadığını belirtmek de çok önemlidir. Esas olarak, çalışacağınız Göçmenlik Bürosuna bağlıdır. Vize memurunun yaptığı tek şey, görüşmedeki performansınıza bağlı olarak olumlu veya olumsuz bir öneride bulunmaktır. Bu nedenle, vize röportajında ​​istisnai derecede iyi olabilir ve hala vizenizi reddedebilirsiniz. Ayrıca röportajda kötü bir şekilde yapabilir ve size vize verildiğini öğrenince şaşırabilirsiniz.


1- Devlet, Gelecekteki İhtiyaçlarına Uygun Profilinizi Görmedi

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı? 1
Almanya çoğu ülkede olduğu gibi kalifiye işçilere de ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, yaşlanan nüfusu nedeniyle parlak genç zihinlere ihtiyaçları var. Ücretsiz öğrenim, dünyanın dört bir yanından gelen parlak fikirleri çekmek için uluslararası öğrencilere verilmiştir. Bu genç beyinlerin dillerini öğrenmesini ve sistemlerine alışmasını umuyorlar. Daha sonra vatandaşları tarafından bir nedenden ötürü doldurulamayacak yetenekli pozisyonları doldurmaya devam edebilirler.

Öneri
Mühendislik ve bilim dalında bir kursa gitmeyi seçmeniz akıllıca olacaktır çünkü bu programlara giderken öğrenci vizesini alma şansınız yüksek. Bu kursa hiç ilgi duymadığınız için üniversitenizden kovulma ihtimaliniz yüksek olabilir. Eğer bir Alman üniversitesinden kötü akademik performans için çıkardın, öğrenci vizesi statüsünü kaybedersin ve eve dönmek zorunda kalabilirsin.

Bu nedenle, gerçekten ilgilendiğiniz bir programa gitmeniz önerilir. Üzerinde çalışmanız gereken motivasyon mektubunuzdur. Motivasyon mektubunuzu değerlendiren kişiyi, seçtiğiniz kursa göre Almanya'ya ve kendi ülkenize büyük fayda sağlayabileceğine ikna etmeniz gerekecektir. Öğrenci vize başvurunuz için mükemmel bir motivasyon mektubu yazmayı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


 


2- Kötü Finansal Durum

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı? 2
Bu, çoğu öğrencinin vizesini reddetmesinin bir numaralı nedenidir. Almanya'daki çoğu kurumun öğrenim ücreti almamasına rağmen, Almanya'da hayatta kalmak için mali açıdan sağlam olmanız gerekir. Alman Büyükelçiliği, öğrencilerin çalışmalarına odaklanmalarını istiyor ve maddi zorluklar nedeniyle dikkatlerinin dağılmasını istemiyor. Yeterli kaynak yetersizliği, öğrencileri suça zorlayabilir. Ayrıca, çalışmalarını tamamen ihmal edebilir ve iş alabilir.

Alman Büyükelçiliği bu nedenle öğrencilerin finansal yeteneklerine büyük önem vermektedir. Öğrenciler Almanya'da yaşama maliyetini karşılamak için ayda 853 avro civarında kazanmak zorunda. Şehre bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Öneri
Alman Elçiliği her yıl daha da sertleşiyor ve öğrencilerin Almanya'da mahsur kalmamasını sağlamak için daha güçlü mali kanıt istiyor. 1 Ocak 2020'den itibaren, vize başvurusu sırasında bloke edilmiş hesaba ödenmesi gereken varsayılan şart 10.236 Euro'ya yükselecek. Bu artırılmış miktar 1 Eylül 2019’dan itibaren gönderilen tüm vize başvuruları için geçerlidir.

Bazı elçilikler bloke edilmiş hesaba ek olarak sponsorun banka hesap özetlerini ve finansal belgelerini de talep etmektedir. Bunun nedeni, sponsorunuzun çalışma süreniz boyunca size her yıl 10.236 Euro göndermek için mali konumda olduğundan emin olmak istemeleridir. Almanya Büyükelçiliği'nin, Almanya'ya geldiğinizde çalışmalarınızı finanse etmek için yarı zamanlı işlere bağlı olmayacağınızı varsaydığını unutmayın.

Burası çok dikkatli olmalısın. Lütfen, büyük miktarlarda borç almaktan ve bunu kolayca tespit edebilmeleri için görüşmeden birkaç ay önce sponsorunuzun hesabına bırakmaktan kaçının. Birkaç yıl boyunca hesabında önemli varlıkları ve tasarrufları olan birini seçmeniz önerilir. İdeal olarak, ayda en az 3000 avro kazanmamalı ve çok fazla bağımlılığı olmamalıdır. Sponsorunuz bundan daha az kazanırsa, size her yıl gerekli miktarda para sağlama kabiliyetinden şüphe edebilirler.

Sponsorunuzun mutlaka sizinle ilgili olmaması gerektiğini unutmayın. Önemli olan, size sponsor olmak için iyi bir nedene sahip olması gerektiğidir. Finansal geçmişi iyi olmayan bir aile üyesinden daha iyi finansal geçmişi olmayan bir aile üyesinden seçim yapmak daha iyidir.
 


3- Zayıf Akademik Profil

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı? 4
Vize memuru, önceki akademik sonuçlarınızı kullanarak Almanya'da eğitim alma yeteneğinizi değerlendirir. Aldanmayın, Alman eğitim sistemi dünyanın en zorlarından biri. Üniversitelerinde yüksek okulu bırakma oranı bunun kanıtıdır. Mühendislik ve fen bilimlerindeki öğrencilerin yüzde 60'ı ilk yıllarında okulu bırakmaktadır.

Öneri
Çalışmalarınızda neden iyi puanlar elde edemediğinize dair gerçek bir nedeniniz varsa, görüşmeniz sırasında ortaya çıkarsa vize memuruna bildirebilirsiniz. Daha da önemlisi, bu nedeni motivasyon mektubunuzda açıkça belirtebilirsiniz. Sebep üzerinde çalıştığınızı ve bir daha olmayacağını belirtmelisiniz. Aşağıda, bir öğrencinin düşük akademik profili için verdiği sebeple ilgili iyi bir örnek verilmiştir.

“Lise sonuçlarımdan söyleyebileceğiniz gibi genellikle çok iyi bir öğrenciyim. Üniversitedeki ilk ve ikinci yılım boyunca annemin ölümü gerçekten etkili bir şekilde çalışabilmemi olumsuz etkiledi. Ancak, üçüncü ve son yılımda çok iyi bir şekilde iyileşmeyi ve iyi bir şekilde başarabildim. ”

Düşük puanlarınızı telafi etmek için uygulamanızın diğer yönleri üzerinde de çok çalışabilirsiniz. Programda takip etmek istediğiniz ilgili iş deneyiminiz varsa, bu size yardımcı olabilir. GRE puanları isteyen programlar için, özellikle niceliksel bölümde mükemmel puanlar almak için çok çalışmalısınız.
 


4- Mülakatınız için Hazırlık Eksikliği

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı? 5
Bazı öğrenciler görüşmeye tamamen hazırlıksız olarak giriyor ve bu da vize memurunun Almanya'da eğitim görmeleri konusundaki ciddiyetlerinden şüphe ediyor. Vize memuru, Almanya ile ilgili bazı temel bilgileri bilmenizi bekler. Okulunuzun bulunduğu eyalet ve şehir hakkında bazı gerçekleri bilmenizi bekliyor. Daha da önemlisi, okulunuz ve çalışma programınız hakkında bazı gerçekleri bilmeniz gerekiyor. Bu gerçeklerin hiçbirinde bilgisi olmayan bir görüşmeye girerseniz, vize memuru, Almanya'da eğitim alma konusunda gerçekten ciddi olmadığınız sonucuna varır ve vizenizin reddedilmesine neden olabilir.

Öneri
Alman öğrenci vizesi röportajı ile sorunsuz bir şekilde yelken açabilmek için vize memurunun sorduğu soruların arkasındaki nedeni anlayabilmelisiniz. Bir Alman vize görüşmesi sırasında sorulan sorular dört kategoride gruplandırılabilir. tHES

örneğin:

Almanya hakkında sorular
Öğrenci olarak ciddiyetiniz hakkında sorular
Amaçlarınızı test eden sorular
Finansal durumunuzu belirleyen sorular
Bu kategorilerle ilgili ayrıntılı bir açıklamayı, bir Alman vize görüşmesi sırasında karşılaşabileceğiniz bazı soruları gözden geçirdiğim diğer yazımda bulabilirsiniz.5- Yetersiz Dil Seviyesi (Almanca veya İngilizce)
Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı? 6

Öğrencilerin Almanya'da, sadece bir A2 yeterlilik derecesine sahip olduklarında C1 Almanca dil seviyesini söyleyebilecek bir programı okumak için başvuruda bulunmaları çok yaygındır. Bu, vize memurunun dersleri kavrayabileceklerinden ve sınavları başarıyla geçip geçemeyeceklerinden şüphe duymaktadır.

Bir öğrenci olarak, akademik olarak başarılı olmanız büyükelçilik için çok önemlidir ve bu nedenle akademik ilerlemenizi engelleyebilecek herhangi bir şey reddedilme nedeni olabilir. Aynısı, Almanya'daki İngilizce öğretimli programlar için de geçerlidir. Eğer IELTS'nizde çok düşük bir puanınız varsa, vize memuru İngilizce'deki dersleri anlayabilmeniz ve aktarabilmenizden şüphelenecektir ve bu, vizenizin reddedilmesine katkıda bulunabilir.

Öneri
Almanca öğretilen bir programa gitmeden önce, Almanca'yı belli bir seviyede (en az B2) bildiğinizden ve belli bir derecede konuşabildiğinizden emin olun. Vize subayı, Almanca ders alıyorsanız, mülakatınızı Almanca olarak gerçekleştirecektir. Bu yüzden, Almanca okuyabilmek ve anlayabilmek için yeterli değil, siz de konuşabilmelisiniz. VO, Almanca'daki sorularına bazı temel cevaplar veremeyeceğinizi fark ederse, kolayca reddedilmeye yol açabilir.

IELTS ile ilgili temel sorun, bazı öğrencilerin sahte sonuçlar sunarak elçiliği kandırabileceklerini hissetmeleridir. Lütfen bundan kaçının. Yakalanırsanız, bu ciddi bir suçtur ve yakın zamanda Almanya'ya vize almazsınız. IELTS zor değildir ve en fazla 3 aylık sıkı çalışmayı koyan herkes, en az 6,5 kişilik bir grup (çoğu Alman üniversitesinde asgari şart olan) puanlamadan emin olabilir.
 


6- Seçtiğiniz Çalışma Programıyla Tutarsızlık

Almanya Öğrenci Vizelerini Neden Reddediyor? Ne Yapmalı? 7
Bu genellikle iki şekilde gelir. İlk biçim, öğrencilerin Almanya'daki yüksek lisans programlarına başvurmaları ve lisans dereceleriyle tamamen ilgisiz olmalarıdır.

İkinci form, bir öğrencinin Almanya'da ikinci bir lisans derecesi veya ikinci bir yüksek lisans programı için başvurmasıdır. Lisans derecesi Almanya'da pek iyi görülmüyor ve 2 lisans derecesine sahip olmak 2 eğitim yolunu başlatmak ve ikisini de bitirmek gibi bir şey değil. Ayrıca, zaten bir yüksek lisans derecesine sahipseniz, vize memuru neden doktora başvurusu yapmadığınızı merak edebilir. Bu, sizi umutsuz görünmesine neden olabilir ve vize memuru, gerçek niyetiniz çalışmaya yönelik olup olmadığından şüphe edecektir.

Öneri
Neden yeni bir alanda çalışmak istediğinize dair sağlam bir kanıt göstermeniz önerilir; bu, yeni alanda iş deneyimi şeklinde olabilir. Vize memuru tarafından bilinen yeni bir alanda ve motivasyon mektubunuzda eğitim almayı seçmeniz için bir neden belirtmelisiniz. Aşağıda, bir öğrencinin lisansıyla tamamen ilgisi olmayan bir yüksek lisans programına gitmesi için verilen sebeplerin iyi bir örneği verilmiştir.

“İki yıl boyunca çevre sektöründe çalışma fırsatım oldu. Bu, çevre konularına olan ilgimin geliştiği yerdi. Derecem bu sektörle tamamen ilgisiz olsa da, bu konuda başarılı olmak için gerekli iş deneyimine ve tutkuma sahip olduğuma inanıyorum. alan."

Ayrıca, ikinci bir yüksek lisans veya lisans derecesine gitmek için somut nedenleriniz varsa, nedeninizi bildirebilirsiniz. Örneğin:

“Başlangıçta TU-Münih'teki rüya doktora programına başvurdum. Ancak, yüksek lisans derecemde yeterli ders içeriği ve araştırmaya sahip olmadığım için kabul edilmedim. Yüksek lisans derecesini almak için gerekli yüksek lisans derecesine başvurmaya karar verdim. ders içeriği ve araştırma tecrübem TU-Münih'teki hayalimdeki doktora programına başvurmak için. "

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..