Blog

Almanya'da Öğrenim Görürken Çalışmak!

Almanya'da Öğrenim Görürken Çalışmak!

Almanya'da eğitim görürken gelirinizi tamamlayacak yarı zamanlı iş bulmak istiyorsanız, bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı koşullar vardır:


Avrupa Birliği / Avrupa Ekonomik Alanı (AB / AEA) öğrencileri

AB / AEA'daki öğrenciler (İzlanda, Lichtenstein, Norveç veya İsviçre'den gelen öğrenciler) Alman öğrencilerle aynı haklara ve Alman iş piyasasına ücretsiz erişim hakkına sahiptir. Okurken haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Bunu aşarsanız, Alman sosyal güvenlik sistemine ödeme yapmanız gerekecektir ve çalışmalarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.


AB dışından öğrenciler

AB dışı öğrenciler de 120 tam gün veya yılda 240 yarım gün boyunca çalışmalarının yanında Almanya'da çalışabilmektedir. Üniversitenizde öğrenci asistanı veya araştırma asistanı olarak bir iş alırsanız, bu genellikle sınırınızda sayılmaz. Bu tür bir işe girerseniz Alien Kayıt Ofisine bildirmelisiniz.

Yarıyıl tatilinizde staj yaparsanız, ödenmemiş olsa bile bu normal bir çalışma olarak kabul edilir. Bu, stajınızın her gününün 120 günlük kredi bakiyenizden çıkarıldığı anlamına gelir. Ancak, kursunuz için zorunlu olan zorunlu stajlar sınırınıza dahil değildir.

Almanya'da Öğrenim Görürken Çalışmak! 1

AB üyesi olmayan öğrencilerin serbest meslek veya serbest çalışma kapasitelerinde çalışmalarına izin verilmediğini unutmayın.

Almanya'daki öğrenciler aylık 450 € 'ya kadar (~ 491 $) vergiden muaf olabilirler. Bundan daha fazla kazanırsanız, bir gelir vergisi numarası alırsınız ve maaşınızdan otomatik vergi kesintileri alırsınız. Bazı işverenler, düşük gelire rağmen gelir vergisini alıkoyabilir, ancak gelir vergisi beyanınızı gönderdikten sonra bunu geri alabilirsiniz.

İş bulmak için, Almanca dilini iyi biliyor ve / veya eğitiminiz boyunca staj yapmış olmanız çok yararlı olacaktır. Bir dil veya hazırlık kursu (Studienkolleg) okuyorsanız, gereksinimler daha katıdır. Sadece derssiz dönemlerde ve sadece Federal İstihdam Bürosu ve yabancıların yetkisi ile çalışabilirsiniz.

Almanya'da öğrenci işini nasıl bulacağınız hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 


Okulunuz bittikten sonra Almanya'da çalışmak
Mezun olduktan sonra iş bulmak için Almanya'da kalmak istiyorsanız, hala bir öğrenciyken bunu planlamaya başlamalısınız. Size açık olan iş sayısı onsuz çok sınırlı olacağından, Almanya'da iş bulmak için Almanca dilinde yetkin olmak son derece faydalıdır.

 


AB öğrencileri

AB vatandaşları, çalışma iznine gerek kalmadan Almanya'da iş arama hakkına sahiptir. Bir AB vatandaşı olarak, iş piyasasına erişim, çalışma koşulları ve sosyal ve vergi avantajları açısından Alman sakinleriyle aynı şekilde muamele göreceksiniz.

 


AB dışından öğrenciler

AB üyesi olmayan ülkelerden mezun olduktan sonra Almanya'da çalışmak isteyen öğrenciler, çalışmalarına ilişkin iş bulmak için oturma izinlerini 18 aya kadar uzatabilirler. Uzatılmış oturma iznine başvurmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

  • Pasaport
  • Üniversite diploması veya üniversitenizden öğreniminizi başarıyla tamamladığınızı onaylayan resmi belge
  • Sağlık sigortanız olduğunu kanıtlayan belge
  • Kendinizi maddi olarak destekleme imkanınız olduğuna dair kanıt

18 ay, final sınavı sonuçlarınızı alır almaz başlar, bu yüzden son döneminiz için iş aramaya başlamalısınız. Bu 18 ayda, istediğiniz kadar çalışabilir ve kendinizi desteklemek için her türlü işe girebilirsiniz.

Kabul etmek istediğiniz bir iş rolü bulduğunuz anda, bir Alman oturma izni veya AB Mavi Kartı (ABD Yeşil Kartına benzer) için başvurmalısınız. Başvurunuz beklemede iken Almanya'da kalabilirsiniz.

Almanya'da Öğrenim Görürken Çalışmak! 2

Başka bir AB ülkesinde yaşayıp çalışmayı düşünüyorsanız, AB Mavi Kart tercih edilebilir. Yabancıların kayıt ofisinden hangi başvuru iznine başvurmanız ve hangi belgelere ihtiyacınız olacağı konusunda tavsiye isteyebilirsiniz. Mavi Kart için başvurmaya karar verirseniz, matematikçiler, mühendisler ve doğa bilimcileri için yılda en az 53.000 € (~ 57.844 ABD Doları) veya yılda en az 41.808 € (~ 45.629 ABD Doları) ödeyen bir iş teklif edilmiş olmalıdır. , teknisyenler veya doktorlar.

Almanya'da kalmak ve daimi ikamet etmek istiyorsanız, daimi ikamet izninizi veya AB Mavi Kartınızı aldıktan sonra iki yıl kadar erken bir “yerleşim izni” için başvurabilirsiniz.

 


Kendi ülkenize döndükten sonra Almanya'da iş aramak
Kendi ülkenize dönerseniz, ancak iş bulmak için daha sonraki bir tarihte Almanya'ya geri dönmek isterseniz, İş Arayan Vizesine başvurabilirsiniz. Bu, derecenizle ilgili bir iş aramanıza izin veren altı aylık bir vizedir. İş ararken kendinizi destekleyebileceğinizi kanıtlayabilmeniz gerekir; bu özellikle bu vize üzerinde çalışmanıza izin verilmediği için önemlidir. Uygun bir pozisyon bulduğunuzda, uygun oturma iznine başvurabilirsiniz. Bu vize için evinizdeki en yakın Alman elçiliğinden başvurmalısınız.

AB üyesi olmayan öğrencilerin Almanya'da çalışma koşulları hakkında daha fazla tavsiye için Federal Dışişleri Ofisini ziyaret edin.

 

not: içerik hazırlanmasında QS Top Universities web sitesinden yararlanılmıştır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..