Blog

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Nedir?

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Nedir?

Üzerinde yaşadığımız gezegende yeraltı kaynakları oldukça zengindir fakat sonsuz ve zararsız değildir. Çevresel faktörler ve uzun yıllar süregeldiğinden ortaya çıkan enerji kaynaklarının birçoğunun tükenme ihtimalinin ve çevreye zarar verebileceğini ön görebiliyoruz. Bu yüzden de dünyaya ve yaşama zarar vermeksizin tüketilebilecek ve yenilenebilecek alternatif enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç oldukça fazladır. İşte bu yüzden alternatif enerji kaynakları teknolojisi bölümü yaşam açısından büyük önem arz eder.


Alternatif enerji kaynakları teknolojisi tanımı
alternatif enerji kaynakları teknolojisi 1
Alternatif enerji kaynakları çevreye zarar vermeyen, canlı yapısını koruyan ve maliyeti daha düşük olan enerji kaynaklarıdır. Ülkemizde genellikle fosil yakıt olarak bilinen kömür, Linyit, petrol gibi çevreye zararlı nerji kaynakları kullanılmaktadır.

 

Bu bölümden mezun olan teknikerlerin belli başlı görevleri söz konusudur . Bunların başında elbette işleyişte güvenliği sağlamak, devlet adına da belli çalışmalar gerçekleştirip alternatif seçenekleri yaymak, organizasyon ve planlama gibi durumlarda sorumluluk almak bu mesleği uygulayacak olan herkesin temel görevler gelir.

alternatif enerji kaynakları teknolojisi 2

Alternatif enerji kaynakları teknolojisi bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümü olmasına rağmen oldukça fazla talep görmektedir. Sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde iş imkanına sahip olan bu bölüm, dünyanın mücadele ettiği küresel ısınmaya karşı koyabilmek adına da oldukça önemlidir.

alternatif enerji kaynakları teknolojisi 3

Her ne kadar ülkemizde fosil yakıtlar önplanda tutuluyor olsa da son yıllarda ülkemizde de birçok yerde karşımıza çıkan rüzgar gülleri , güneş enerjisi panelleri ve benzeri birçok çalışma da aslında bu mesleğin çalışma alanında yer almaktadır diyebiliriz.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..