Blog

Amerikan'ın En Yaşlı 8 Üniversitesi!

Amerikan'ın En Eski 8 Üniversitesi!

Aşağıda listelenen kurumlardan hiçbiri, dünyanın en eski üniversitelerinden herhangi biri olma iddiasında bulunmasa da, üçüncüsü 17. yüzyıla kadar uzanıyor ve bu tarihi ABD üniversitelerinin hepsi Amerikan Devrimi'nin başlamasına 1765 yılında başlıyor.

Aşağıdaki üniversitelerden beşi aynı zamanda prestijli Ivy League'in üyeleridir ve hepsi zengin tarihi mirasını geliştirme ve inovasyon konusundaki sürekli bağlılığıyla birleştirmeyi başarmıştır.
 


Amerika'nın En Yaşlı 8 Üniversitesi!

1- Harvard Üniversitesi

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 1

Kuruluş Tarihi:1636 (1650'de kiralandı)

Massachusetts’te bulunan Harvard Üniversitesi aslen New College’dı. Adı, parasal mülklerinin yarısını ve 320 ciltlik alimi kütüphanesini istediği üniversiteye götüren ilk hayırsever John Harvard onuruna göre Harvard Koleji olarak değiştirildi.

ABD'deki en eski üniversite olmasının yanı sıra, Harvard aynı zamanda QS World University Rankings®'te üçüncü sırada yer alan, dünyanın en önde gelenlerinden biri. Konuya Göre QS Dünya Üniversitesi Sıralaması'nda, yaşam bilimleri ve tıbbın geniş bir alanı için birinci, sanat ve beşeri bilimler için ikinci sırada yer almaktadır.


2-  The College of William and Mary

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 2

Kurulmuş:1693

O zaman hüküm süren ve üniversiteye kraliyet imtiyazını veren (ABD'deki herhangi bir üniversite için ilk) İngiliz eş hükümdarları için adlandırılmış olan William ve Mary Üniversitesi, Güney Amerika'daki en eski üniversitedir. ABD'de yükseköğretim okulu öğrencileri için bir davranış kuralları şereflendirir.

Dünyadaki 601-650 sıralarında yer alan kolej aynı zamanda sanat ve beşeri bilimler için dünyanın ilk 450'si içindedir. Thomas Jefferson da dahil olmak üzere üç ABD başkanını eğitti.
 


3- St. John's College

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 3

Kuruluş: 1696

St John’un Koleji (SJC), aslen Kral William’ın Okulu, Maryland kolonisinin ilk “özgür” okulu (bu bağlamda ücretsiz olanları eğitim yoluyla serbest bırakmak için) olarak kurulan özel bir liberal sanatlar okulu.

1784 yılında bugünkü adını aldı ve şu anda biri Maryland eyaletinin başkenti Annapolis'te ve diğeri New Mexico’nun eyalet başkenti Santa Fe’de iki kampüsü var. QS Dünya Üniversite Sıralamasında yer almasa da, üniversite ABD’deki News & World Report’a göre ABD’nin en iyi 100 liberal sanat kolejine dahil edildi.

St John’un Koleji’nin dini bir ilişkisi yoktur ve küçük sınıf boyutları ile bilinir ve öğrencilere daha fazla kişisel ilgi sunar.
 


4- Yale University

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 4

Kuruluş: 1701

ABD'deki en eski üniversiteler listemizde, Yale Üniversitesi şu anda dünyada 17. sırada ve başlangıçta 'Collegiate School' olarak kuruldu. 1718'de Yale, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi valisi Elihu Yale'den hediye olarak kabul edildi. Ayrıca o yıl, Yale, daha önce Clinton, Saybrook ve Wethersfield'de bulunan Connecticut, New Haven'daki şu andaki yerine taşındı.

Yale başlangıçta teoloji ve kutsal dillerde bakanları eğitmek için kuruldu, ancak 1777'de okulun müfredatı beşeri bilimleri ve bilimleri içermeye başladı ve 1861'de Yale doktora veren ilk ABD üniversitesi oldu. Halen hukuk çalışmaları için dördüncü, sanat ve beşeri bilimler için altıncı sıradadır.
 


5- University of Pennsylvania

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 5

Kuruluş: 1740 (1755 yılında kiralandı)

Pennsylvania Üniversitesi (genellikle Penn olarak adlandırılır) Benjamin Franklin tarafından kurulmuştur ve hem lisans hem de lisansüstü eğitim veren ilk ABD üniversitesidir. Penn, aynı zamanda farklı fakülteler alanlarında multidisipliner eğitim alan ilk akademik kurumlardan biriydi ve 1765 yılında tıp fakültesine sahip ilk ABD üniversitesi oldu.

Penn şu anda dünya genelinde 15. sırada yer almaktadır ve özellikle işletme ve yönetim alanında dünyada beşinci sırada yer alan yönetimi ve hukuk kursları ile ünlüdür. Genel olarak, üniversite yoğun araştırma faaliyetleri için güçlü bir üne sahiptir.
 


6- Moravian College

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 6

Kuruluş: 1742

ABD'deki en eski üniversitelerimizden biri küçük Moravyalı Kolej'dir. Pennsylvania, Bethlehem'de bulunan üniversite, ABD'deki genç kadınlara yönelik ilk yatılı okul olan Bethlehem Kadın Semineri olarak kurulan 16 yaşındaki Kontes Benigna von Zinzendorf tarafından 1742'ye kadar kuruluşunu izler. O kadar seçkin bir üne kavuştu ki George Washington, müdürüne şahsen iki büyük yeğeninin kabulü için ricada bulundu.

Okul bilindiği gibi Moravyalı Kadın Semineri, 1863'te bakalorya dereceleri vermek üzere kiralandı ve 1913'de, iki cinsiyetteki kolejlerin 1954'te birleşmesiyle birlikte ortaklaşa çalışmaya başlamadan önce, 1913'de Moravyalı Kadın Semineri ve Koleji oldu.
 


7- Delaware Üniversitesi
Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 7

Kuruluş: 1743

Newark'ta bulunan Delaware Üniversitesi (UD) aslen “Özgür Okul” olarak kuruldu ve birkaç kez isim ve yer değiştirdi. Delaware, 1776 yılına kadar Pennsylvania kolonisinin bir parçası olduğundan, University of Pennsylvania ile rekabet etmeyi önlemek için bir tüzük reddedildi.

Amerikan Devrimi'nden sonra 1833'e kadar resmi olarak kiralanmış bir yüksek öğrenim kurumu olmadığı için sömürge okulu sayılmaz, ancak yine de UD etkileyici bir şekilde yüksek kaliteli öğretim geçmişine sahiptir ve şu anda genel QS Dünya Üniversitesi Sıralamasında 491. sırada .
 


8- Princeton Üniversitesi

Amerika'nın en eski 8 üniversitesi! 8

Kuruluş: 1746

Başlangıçta, Bakanlar yetiştirmek için New Light Presbiteryenler tarafından New Jersey Koleji olarak kurulan Princeton Üniversitesi, zengin tarihi ile 1756 yılına kadar uzanan en eski binası Nassau Hall gibi çok sayıda tarihi mekanı elinde tutuyor. Nassau Salonu teknik olarak geçici Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti, Kıta Kongresi'nin burada buluştuğu 1783'te dört aylığına.

Princeton şu anda dünya genelinde 13. sırada, sanat ve beşeri bilimler alanında yedinci, matematikte dördüncü sıradadır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..