Blog

Ankara' da Öğrenci Olmak

Ankara'da Öğrenci Olmak

          Pek çoğumuz hangi üniversite ve bölümde okuyacağımızı önemsediğimiz kadar, okuyacağımız şehri de önemseriz ya da mutlaka önemsemeliyiz. Çünkü en az birkaç yıllık yaşamımız bu şehirde geçecek. Belki ömrümüz boyunca bizi etkileyecek deneyimlerimizi bu şehirde edineceğiz. En önemlisi kendi ayaklarımızın üzerinde durmayı bu şehirde öğreneceğiz. Ben de önemsediğim bu konuyu, öğrenciliğimi geçirmekte olduğum şehir üzerinden anlatmak istedim. Bu arada unutulmalıdır ki; şehir, üniversite ve bölüm ögelerinden hangisinin daha öncelikli olduğu kişiden kişiye değişmekle birlikte, seçim sırasında hepsinin beraber gözetilmesi en doğru olanıdır.

Ankara'yı Avantajlı  kılan özellikler  : 


1 - Büyük şehir olması nedeniyle, küçük bir şehirden gelenler için kendi ayakları üzerinde durma becerisini kazandırabilir.
2 - Çok sayıda üniversite olduğu için hem üniversite hem de bölüm alternatifleri çoktur.3 - Yine çok sayıda üniversite olduğundan, öğrenci etkinlikleri ve bilimsel etkinlikler oldukça yoğundur.4 - Üniversite sayısının bir diğer katkısıysa, farklı ortamlarda farklı farklı okullardan insanlarla tanışma şansı vardır.5 - Çoğu üniversite köklü olduğu için iyi bir eğitim almak mümkündür.6 - 
İstanbul’a göre daha az kalabalıktır ve trafik sorunu daha azdır.Ankara'yı dezavantajlı  kılan etkenler : 

1 - 
İlk sırada Ankara’da deniz olmamasını yazmalıyım. Ankara’da deniz yok, su birikintisi de oldukça az.2 - 
Ankara çok soğuk (Daha doğusu hariç).3 - Ankara’nın ulaşımı iyi değil. Çoğu yere gitmek için Kızılay Semti’nde aktarma yapmak gerekiyor ve bu aktarmalar bazen U dönüşü gibi olabiliyor.4 - 
Ankara’daki üniversite sayısı İstanbul’a göre daha az ve buna bağlı olumlu özellikler İstanbul’a göre daha az.5 - 
Ankara’da gezilecek yer azdır, mevcut yerleri bilmek için de iyi bir şehir gezgini olmak gerekir.6 - Engelli kişiler açısından erişilebilirliği başkent olması ve büyük şehir olması dolayısıyla ortalamanın biraz üstündedir, fakat ortalama çok düşük olduğu için “Ankara erişilebilirdir” demek çok zor.Siz de okuduğunuz şehir, bölüm ve üniversiteyi anlatıp, okuyacak olan arkadaşlara öneride bulunabilirsiniz.

Yazarımız olmak için bize yazın. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..