Blog

Antropoloji Nedir? Antropoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Antropoloji Nedir? Antropoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite sıralarında okunması en keyifli bölümlerden bir tanesi olan Antropoloji bölümü hakkında sizlere bilgi dolu bir yazı hazırladık.
 Antropoloji nedir?
Antropoloji Nedir? Antropoloji Mezunları Ne İş Yapar?
Bölüm hakkında detaylı bilgi vermeden önce bu bilim dalının ne anlama geldiğine bahsedelim. Antropoloji, insan ve insan yapısını inceleyen, ırkları, kültürleri, biyolojik yapıları detaylandıran, fosillerden anlam çıkartan, elde ettiği verileri; psikolojik, felsefi yönlerinden açıklayan bilim dalına verilen addır.

Tabi tanımı böyle yaptıktan sonra bir antropologun ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği aslında tahmin edilebiliyor. Bilgiye aç, araştırmacı, meraklı olmak işin en temelinde yer alan üç özelliktir.

 Antropoloji mezunları ne iş yapar?
Antropoloji Nedir? Antropoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölüm hakkında en keyifli okunan bölümlerden biridir demiş olsak da bir o kadar da talihsiz olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle son yıllarda atanma konusunda yaşanan problemler bu bölüm mezunlarında heves kırılmasına sebep oluyorsa da merak etmeyin arkadaşlar, aslına bakarsanız geniş bir iş alanına sahiptir. 

 Birçok öğrenci, herhangi bir bölümün çalışma alanlarının geniş olmasını, hemen atanmaya veya işe başlamaya bağlayabilir. Ancak bu tabir bu anlamda kullanılmamaktadır. Çalışma alanının geniş olması demek, bu bölümü bitirenlerin, birbirinden farklı birçok kurum veya kuruluşta görev alabileceği anlamına gelir. Tabii burada iş sahibi olma ihtimaliniz söz konusu olan kurum ve kuruluşların açıklayacağı kadro ve gerçekleştireceği çalışan alım miktarıyla doğru orantılı değişim gösterir.

Antropoloji mezunları, göreve başladıkları yerde ya da kurumda, tarih öncesi veya sonrası insan yapısını, insanları kültürlerini, bedensel veya sosyolojik açıdan geçirdiği değişimleri inceler ve bu konularda akla gelebilecek her türlü araştırmalarda, incelemelerde bulunur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..