Blog

Apple'a Tasarladığı Klavye ile Dikkatleri Üzerine Çeken Türk : Furkan Kasap

Apple'a Tasarladığı Klavye ile Dikkatleri Üzerine Çeken Türk : Furkan Kasap

Dünya'nın en değerli markası olarak bilinen Apple ve dizüstü bilgisayar modeli MacBook Pro'nun yeni modeli için bir klavye tasarımı tüm teknoloji dünyasının dikkatlerini üzerine çekti ve o tasarım bir Türk'e ait "Furkan Kasap".

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2. sınıf öğrencisi Furkan Apple MacBook Pro için daha önceden tasarlanmış olan dokunmatik panelli klavyeyi baştan yarattı ve bilgisayar da bambaşka bir hal aldı. Beğenilen tasarım ise genç adamın adının hızla yayılmasına sebep oldu. Peki tasarım nasıl oldu?

 



Furkan tasarımında, MacBook'ların klavyesinin üzerinde yer alan touch bar'a akıllı telefon uygulamalarını konumlandırdı.

11 farklı dilde haber oldu!

Furkan'ın bu tasarımı 11 farklı dilde 27 farklı tasarım ve teknoloji sitesinde haber oldu. 2018 Ağustos ayından bu yana farklı farklı alanlarda "inanılmaz mac klavyesi" gibi başlıklarla kendine yer bulan Furkan'ın namı hızla yayılıyor.
 


 

Genç tasarımcının bu merakı aslında çocuk yaşta ilgilenmeye başladığı ve tutku haline getirdiği iki boyutlu araba çizimlerinden gelmiş. Hatta en büyük hedefi araba tasarımcısı olmak olan Furkan daha sonra photoshop da öğrenince iki boyuttan 3 boyuta da geçiş yapmış.

"Otomobil tasarımcısı olmak istiyordum. Lise sonda endüstriyel tasarım bölümünü okumam gerektiğini keşfettim. Daha sonra da Mimar Sinan Üniversitesi'nin yetenek sınavlarına hazırlandım. O dönemde aynı zamanda çalıştığım için ilk 2 yıl olmadı, üçüncü yıl okula girdim."
 


"Şu an çok küçük bir touch bar var. Bunu daha iyi hale, daha büyük bir hale nasıl getirebilirim diye düşündüm."

Apple'ın MacBook Pro'larda küçük de olsa denediği bir dokunmatik panel söz konusuydu ve bu da Furkan'a ilham kaynağı olmuş. 

"Yeni özellikler eklesem nasıl olur diye düşündüm. Mesela, şu an çok küçük bir touch bar var. Sadece ses açma kapama ya da kapatma gibi şeyler yapılabiliyor. Bunu daha iyi hale, daha büyük bir hale nasıl getirebilirim diye düşündüm. Bilgisayarda çalışırken telefonla da ilgilenmemiz gerekebiliyor. Hem bilgisayarla hem telefonla uğraşmamak için klavyelerin üzerinden, dokunmatik klavyenin üzerinden nasıl telefondaki uygulamalara erişebileceğimizi düşündüm. Klavyede yazarken ekrandan projemizi kapatmadan, klavyenin üstünden Instagram gibi sosyal medya hesaplarımızı kullanabilmeyi öngördüm."


Arkadaşlarına Apple yapmış gibi göstermiş

Furkan Kasap, bu tasarımı 2 günde tamamlamış ve yakın çevresinin beğenisine sunmak istemiş. Önyargıları kırmak adına olacak ki genç tasarımcı arkadaşlarına , bu klavyeyi Apple yapmış diyerek beğenilerine sunmuş. Tepkileri ölçümledikten sonra bu kez de bu konuda isim yapmış olan sitelere gönderip bir onayı da oradan alınca marka ile irtibata geçmiş ve isim her yere yayılmış .

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..