Blog

steve jobs

Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un ilham aldığı 10 şarkı

Steve Jobs, aramızdan ayrılmış olsa da gerçekleştirdiği şeylerle aramızda kalmayı çoktan garantilemiş efsanevi bir insan olarak algılanır. Bugün telefon dendiğinde akla Iphone’un gelmesinin ya da tablet bilgisayar dediğimizde Ipad’in gelmesinin yegane sebebidir kendisi. Apple, malum gezegen üzerinde yer alan markalar arasında en pahalı olanı olmakla birlikte bütünüyle özgün. 

Jobs, sadece ürettikleriyle de değil aslında, azmi ve inancı ile de insanlara örnek hatta net bir şekilde ilham kaynağı olmuştur ki bu noktada insan merak ediyor, 1984 yılında kovulduğu kendi şirketi olan Apple’a geri dönme çalışmalarını gerçekleştirirken ya da Pixar’ı bu denli animasyon ve grafik konusunda bir numara haline getirirken neyden ilham alıyordu ? 

Kendisine röportajlarında yöneltildiğinde kendisi bu konuda basit ama etkili bir cevap vermiş ve bu cevap “müzik”. Cevap müzik olunca bu üstadın en sevdiği şarkılar neler diye merak ettik ve en yakınlarının belirttiği üzere Steve Jobs’un en sevdiği şarklılardan ilk on tanesini aynen şöyle;

1-Bob Dylan – Highway 612-Peter, Paul & Mary – Blowin’ in the Wind3-The Rolling Stones – Beast of Burden4-The Who – Won’t Get Fooled Again5-Miles Davis – Blue In Green6-Grateful Dead – Truckin7-Jackson Browne – Late For The Sky8-Johann Sebastian Bach – The Goldberg Variations9-Cat Stevens  – Hard Headed Woman10-John Lennon – ImagineBuradan bir çıkarım yapacak olursak, Steve Jobs rock, jazz ve blues ve klasik tarzları arasında sürekli olarak gezinen bir isim olmuş. Şarkıların sözlerine veya anlamlarına bakacak olursak bir çıkarım yapmamız pek mümkün olmayabilir fakat kendisinin elit bir müzik zevkine sahip olduğunu söylemek mümkün. Ve muhtemelen melodik yapıları daha fazla seviyor olacaktı ki şarkıların benzersiz yanlarına odaklanmış.Tüm bu müzik türleri arasında ortak bir payda arayacak olursak aslında her birinin bol enstrümana dayalı olduğunu da söyleyebiliriz ve her birinin çıkartmış olduğu seslerin ortaya çıkarttığı güzel şeylerin var olduğunu söylemek mümkün. Belki de bu yüzden “Iphone alanın Iphone’u olur, almayanın Iphone’u olmaz, bu bir telefon değil ” dedi ve herkesi şaşırttı. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..