Blog

Univerlist Ardahan 1

Ardahan'da Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmalarında sıra Ardahan'da!


İklimi ve Nüfusu;

 

  Yörenin yüksek olması ve yüzey şekillerinin değişkenlik göstermesi dolayısıyla İl genelinde karasal iklim hakim olup, kışlar uzun, sert ve kar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 5 0C’nin altında olup, kışın –30 0C’nin altına iner. Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan’a yılda ortalama 500 mm yağış düşer. Sonbaharın ilk soğukları eylül ayının sonunda başlar, ilkbaharda mayıs ayının ortalarına kadar devam eder. Ardahan nüfusu 2017 yılına göre 97.096'dir. Bu nüfus, 50.317 erkek ve 46.779 kadından oluşmaktadır.

 

Ulaşımı;

univerlist ardahan

 

  arayoluArdahan'a ulaşım olarak İstanbul'a uzaklığı yaklaşık olarak 1500 km olmaktadır.Ankaray'auzaklığı 1050 km olmaktadır. Ulaşım kara yolu ile mümkün. Havayolu Ardahan'a 90 km uzaklıktaki Kars havaalanı ile sağlanmaktadır. Demiryolu Ardahan'a 90 km uzaklıkta Kars Devlet Demir yolları ile ulaşım sağlanmaktadır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

ardahan univerlist

  Doğu Anadolu Bölgemizin en az nüfusa sahip bir ilidir. Nüfusun az olması ve sert bir iklime sahip olması nedeniyle gece hayatı çok pasif geçer. Hatta gece hayatı yok denecek kadar azdır.Burada çok az  sayıda bar ve eğlence merkezi bulunur.

ÇILDIR KAR VE BUZ FESTİVALİ,POSOF 19 MAYIS BAYRAMI FESTİVAL VE ŞENLİKLERİ, ATATÜRK’ÜN İZİNDE DAMAL ŞENLİKLERİ Ardahan’ın festivallerindendir. 

 

Gezilecek Yerleri;

•Cemal Tural Tabiat Parkı

•Şeytan Kalesi

•Ardahan Büyük Kalesi

•Aktaş Gölü

•Şıratan Gölleri

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..