Blog

Arkeoloji Nedir? Arkeolog Kime Denir?

Arkeoloji Nedir? Arkeolog Kime Denir?

Dünya üzerinde yaşam söz konusu olduğunda , önceki nesillerin varlıklarını ve canlıların hayatlarını keşfedebilmek adına bir sürü çalışma yapılır. Çeşitli yöntemler kullanarak tarihi aydınlatmayı amaçlayan bilime arkeoloji denir. Arkeoloji, insanlık tarihi ve tarihin öncesi hakkında bilgi toplamak için eski uygarlıkların geride bıraktığı mimari yapı, eşya, kemik gibi birçok kalıntıyı inceler. Aletler, mağara resimleri, bina kalıntıları, kazılarla gün ışığına çıkaran, inceleyen, değerlendiren ve korumayı misyon edinmiş kişileri yetiştirmeyi amaçlar.

Arkeolog kime denir?
Arkeoloji Nedir? Arkeolog Kime Denir?Arkeolog, arkeolojik eğitimini başarı ile tamamlamış olup tarihi aydınlatmak adına çalışmalar yapan kişilere verilen unvandır. Arkeologlar almış oldukları eğitim esnasında çeşitli uzmanlık alanlarına yönelirler ve bu alanlarda kendilerine çalışma alanları yaratırlar. Bununla birlikte, arkeologlar genellikle geçmiş kültürler, gelenekler ve coğrafi bölgeler hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yürütür. 

Arkeologların en büyük görevlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz ki yerler hakkında araştırma yapmak , jeofiziksel açıdan incelemelerde bulunup , stratejik olarak doğruluğunu kanıtlayabilmek adına hava fotoğrafçılığı gibi yöntemlere başvurarak kazı alanını belirlemektir. 
Arkeoloji Nedir? Arkeolog Kime Denir? 123Kazı alanlarının saptanması ile birlikte, ekip kurmak , ekibi yönetmek ve kazıya başlamak da yine misyonları arasındadır. Öte yandan bulunan kalıntıların tahminen hangi dönemlere ait olduğunu bulabilmek adına çeşitli yöntemlerle tarih tahminleri de yapmaları gerekir.
 Kısacası arkeologlar , sadece kazı yapmaz. Aksine kazının gidişatını, bulunanların tarihini ve kronolojisini bulmakla yükümlüdür. Ve arkeologlar insanlık tarihini aydınlatmak gibi önemli bir göreve sahiplerdir.
Arkeoloji Nedir? Arkeolog Kime Denir?1234Yüzlerce uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyada yaşadığımızı hesaba katacak olursak , arkeoloji çalışma alanı konusunda ülkemizde oldukça geniş alanlara sahiptir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..