Blog

Artvin univerlist

Artvin'de Öğrenci Olmak!

Doğu Karadeniz'in ve belki de ülkemizin en doğal güzelliklerine sahip olan illerinden bir tanesi olan Artvin hakkında sizlere birkaç bilgi verme için karşınızdayız arkadaşlar.

Artvin Adatepe Univerlist
   Artvin ile ilgili başlangıç yapmamız gerekirse nüfusunun 2017 yılına göre 166.143 olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca nemli-yarı nemli, kışları serin, yazları ılık, su noksanı yaz mevsiminde ve orta derecede, deniz tesirine yakın bir iklime de sahiptir. Sahil kesiminden iç kesimlere gidildikçe yağış miktarında belirgin bir azalma görülmekte olup, gece-gündüz sıcaklık farklarında da önemli farklar bulunmaktadır. Genel olarak Karadeniz iklim tipi hakimdir. 


Ulaşım;
artvin

  Artvin'in Karadeniz’e sahili Hopa ilçesinde Liman bulunmakta olup bu limanda yük taşımacılığı yapılmaktadır. Liman İl Merkezine 71 kilometre uzaklıktadır. Artvin Merkez'den Hopa İlçesine yolcu taşıyan minibüsler, ilçe minibüsleri durağından hareket ederler. Yolculuk yaklaşık bir saat sürmektedir. Enyakın havaalanı Gürcistan - Batum havaalanıdır. Artvin Merkez'den Sarp Sınır Kapısı'na kadar 88, Gürcistan tarafında ise 13 kmolmak üzere 101 kilometre uzaklıktadır. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına yapılan uçuşlara Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları nüfus cüzdanı ile binebilmektedir. Artvin'e karayolu ile ulaşım için ilde faaliyet gösteren otobüs işletmecilerine başvurulabilir. Demiryolu ile ulaşım için en yakın istasyonlar 209 km. ile Kars, 226 km. ile Erzurum illerindedir.

Gece Hayatı ve Festivaller;

karagöl

  Artvin, Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer illerdeki gibi gece hayatı konusunda çok fazla seçenek sunmaz. Ancak, Gürcistan’dan olan yakınlığı nedeniyle özellikle Hopa ilçesinde akşamları eğlenebilecek kafe, bar gibi bazı mekanlar bulunmaktadır. Artvin’in ‘sakin şehir’ unvanlı ilçesi Şavşat’ta düzenlenen Şavşat Yavuz Köy Kış Şenlikleri Şavşat Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneğince, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat OffroadDağcılık ve Fotoğrafçılık Derneği ve Şavşat Belediye Başkanlığının katkılarıyla organize ediliyor. Bu gelenek yüzyıllardır Şavşat’ta hemen hemen her köyde gerçekleşmekteydi. Ancak son zamanlarda ilçe nüfusunun giderek azalması ve yaşlanması ile kaybolmaya yüz tutan bu geleneğin tekrar yaşatılması, İlçe halkının zor geçen kış şartlarını eğlenceye çevirerek geçirmesi,  kış mevsiminde sosyalleşme ve aktivite zayıflığını gidermek, insanların enerjilerini atabilmeleri ve eğlenebilmesi amacıyla Şavşat Yavuz Köy Kış Şenlikleri düzenleniyor.

 

Artvin’de Gezilecek Yerler;

 

•KafkasörYaylası

•Ata Tepe

•DolishaneKilisesi

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..