Blog

Aşçılık

Aşçılık Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aşçılık Bölümü, son yılların en fazla talep gören önlisans programlarından bir tanesidir. Hiç kuşkusuz ki doğrudan amaca yönelik bir bölüm olduğundan talebi de çok kazancı da.

Multi-kültürel dediğimiz çok kültürlü yapıya bürünen Dünya'da artık her ülkede başka ülkelerin, hatta her şehirde başka yörelerin lezzetlerini bulmanız mümkün. Bu yüzden de bölüm hakkında bilgi vermeden iş olanaklarının fazlalılığı ile ilgili bir giriş yapmış olduk.


Nedir Aşçılık diye soracak olursanız kısaca; aşçılık toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak kişilere denir. Her aşçı yıllar içerisinde çeşitli unvanlar alır ki bu genelde çalıştıkları kurumda bilgi düzeyi ve tecrübeye göre değişkenlik gösterir. 

Hizmet sektörü söz konusu olduğunda insanın varlığını devam ettirebilmesi için bir şeyler yemesi gerektiği göz önünde bulundurulacak olursa bu sektörün bitme gibi bir ihtimalinin olmadığını da anlamak pek mümkün olur.


Peki bu denli talep gören bir meslek ne gibi karakteristik özellikleri insan bünyesinde arıyor diye bir merakı daha giderecek olursak, kesinlikle tat ve koku duyumları gelişmiş, düzenli çalışma alışkanlığına sahip, dikkatli ve titiz kimseler olmayı gerektirir. Tabi tüm bunların yanında bir de meraklı ve keşfetmeye açık olmak da önemlidir. Özellikle ülkemizde tüketilen küresel lezzetlere bakacak olursak bu kesinlikle aşçıların merakları sayesinde olmuştur.

Bölüm hakkında verebileceğimiz bir başka şey ise bu bölüm kapsamında öğrencilere verilecek olan derslerdir ki geneli uygulamaya yönelik olan derslerin bir kısmı şöyle;

Besin bilimi,
Gıda bilimi,
Yiyecek hazırlama ve standart geliştirme,
Besin hijyeni,
Dünya mutfaklarından örnekler,
Mutfak yönetimi ve denetimi
gibi dersler okutulmaktadır.

Ek olarak bu bölümü tamamladıktan sonra uzun süreli bir staj dönemi gerçekleşecektir ve bu da pratik adına oldukça önemlidir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..