Blog

Astrofizik nedir? Astrofizikçiler Ne İş Yapar?

Astrofizik nedir? Astrofizikçiler Ne İş Yapar?

Fizik, öylesine büyük bir bilim dalıdır ki , dalları budaklar çok fazladır. Evrende var olan yıldızların , gezegenlerin , galaksilerin , bulutsuların ve diğer tüm cisimlerin yaşamından ölümüne kadar inceleyip bu süreçleri açıklamakla yükümlü olan fizik dalına astrofizik denir. Astrofizik sadece fizik yasalarını değil , aynı zamanlarda yapı gereği kimya yasalarını da kullanır ve bu bilim dalında astronomi ile kozmoloji arasında ince bir ayrıntı söz konusudur.

Astronomi ve kozmolojiden farkları nelerdir?

ilk olarak astronomi, gök cisimlerinin pozisyonlarını, parlaklıklarını, hareketlerini ve diğer karakteristik özelliklerini ölçümlemekle yükümlüdür.

Astrofizik ise, evrende orta boyda sayılabilecek cisimlerin fiziksel teorilerini oluşturmakla ilgilenir.

Kozmoloji ise aynı işlemi daha büyük oluşumlar için yapar ve evreni bir bütün olarak ele alır.

Alanlara baktığımızda aslında hepsinin bir araya gelerek bütün oluşturduğunu görebiliyoruz. Yani bir durum ile karşılaşıldığında hepsinin söz hakkının olduğunu söylemek gayet mümkün.
 Astrofizikçi ne yapar?

Astrofizikçilerin en temel hedefi evreni ve içindeki yerimizi anlamaya çalışmaktır. NASA astrofizikçileri, evrenin nasıl çalıştığı, nasıl oluşup genişlemeye başladığı ve yıldızların etrafındaki gezegenlerde yaşam arayışı gibi çalışmalar yürütmektedirler. Tüm bu çalışmalar da,

  • Evren nasıl çalışır?
  • Buraya nasıl geldik?
  • Evrende yalnız mıyız?
    gibi bir takım soruları da beraberinde getirir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..