Blog

Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülünü Kazanan İlk Türk "Dilek Livaneli"

Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülünü Kazanan İlk Türk "Dilek Livaneli"

Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde bir Türk Kadını ülkemize gurur yaşattı ve ismi "Dilek Livaneli". Kendisi Samsun'da bir köy okulunda sınıf öğretmenliği yapıyor fakat kendisi 2014 yılında "Dünya'nın en iyi 50 öğretmeni" listesine de girmeyi başarmıştı, yani bu başarı tesadüf değil.

dilek livaneli
Avrupa Uluslararası Lider Kadın Platformu tarihinde ilk kez bir Türk'e ödül verdi. Dilek öğretmen bu ödülü kazanırken , adaylar arasında bir vatandaşımız daha vardı ve kendisi de TBMM'de uzun yıllar görev yapmış olan Mine Yıldız idi.

Dilek Livaneli'nin bu ödüle layık görülmesinin sebebi ise hiç şüphesiz sadece bir öğretmen değil, aynı zamanda bir öncü de olmasıydı. Çünkü yarattığı projelerle yöre kadınlarına kendi paralarını kazanabilmeleri konusunda yardımcı oluyor. Genel olarak kırsal kesimde hayvancılık ve tarım ile ilgili çalışmalar yapan kadınlara ayakkabı atölesi kurmuştur. Ve işin en dikkat çekici yanı da bu projeler gerçekleştirilirken, herhangi birinin cebinden bir kuruş dahi para çıkmamıştır.

Dilek Öğretmen projeleri ve başarıları ile dikkat çektikçe uluslararası birçok panelde konuşmacı olarak kendisine yer bulmuş. Bu süreçte anlattıkları ve sempatik tavırları ile ilgiyi üzerine çektiği belirliten öğretmen 4 metrekarelik afişle gerek hayatını, gerekse de projelerini anlatmasının kendisine bu ödülün gelmesi konusunda fayda sağladığına inanıyor. 


Evet arkadaşlar, Dilek Livaneli'den bahsettik, şimdi ise söz kendisinde;

 

"16 yıldır sadece bir köy öğretmeni olarak değil resmen bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştım. Sadece öğrenciler veya okulumuz için değil, aileler ve köy halkı için, kadınlar için bir şeyler yapmaya çalıştım. Kadın ve yaşam projesini geliştirdim. Şehirler arası turlar düzenledik, kadınlar ilk defa uçağa bindi, okuma yazma öğrendi, çocuklar gibi onlar da tiyatroya ve operaya gitti."

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..