Blog

Avustralya'da Üniversite Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Avustralya'da Üniversite Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Avustralya, dünyadaki en iyi yükseköğretim sistemlerinden birine ev sahipliği yapmakta olan, uluslararası öğrenciler ve akademisyenler için en üst sıralarda yer almakta olan bir ülkedir. Aslında, uluslararası öğrencilerin eğitimi, Avustralya’nın yıllık 12,74 milyar £ değerinde demir cevheri ve kömürün ardındaki en büyük üçüncü ihracatıdır diyebiliriz. Yani eğitim turizmi amaçlı ziyaretler Avustralya'ya oldukça fazla.

Avustralya'daki tüm öğrencilerin dörtte biri (1,3 milyondan fazla) yurtdışından geliyor. Bazı kurumlarda ve özellikle işletme ve yönetim kurslarında, Avustralya doğumlu öğrenciler azınlıktadır.


Avustralya üniversitelerinde uluslararası personel olmak
Avustralya'da Üniversite Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 1
Öğrenci kayıtları son on yılda artış gösterdikçe, personel sayıları da doğru orantılı olarak artmış oldu. 2015 yılında, doğrudan üniversiteler tarafından istihdam edilen 120.000 tam zamanlı personel söz konusu ki: 50.000'in üzerinde akademik ve 60.000'in üzerinde profesyonel personel olarak sınıflandırmamız mümkün. Göçmenlik ve vize gereklilikleri olmasına rağmen, Avustralya üniversiteleri yurt dışından personel alımı konusunda isteklidir.

Bazı personel öğretim veya araştırma konusunda uzmanlaşmıştır, ancak bir çoğu her ikisini de birleştirmektedir; 2015 yılında, 27.000'den fazla tam zamanlı personel hem eğitim hem de araştırma yaptı, yaklaşık 15.000'i yalnızca eğitime ve bir diğerini 15.000'i yalnızca araştırmaya adadı.

Sekiz Grubu (Go8), Avustralya’nın en büyüğü ve en büyüğü olan Kumtaşı veya Tuğla Üniversiteleri olarak bilinen, en prestijli, araştırma-yoğun üniversitelerin koalisyonudur. Go8, akademik araştırmalarda ve öğrenci giriş standartlarında en yüksek standartlara sahip olmayı ve yabancı araştırmacılar için geniş bir burs yelpazesine sahip olmayı hedeflemektedir.

Avustralya, Uluslararası Doktora öğrenci hedefi olarak, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından Almanya ile dördüncü sırada yer almaktadır. OECD ayrıca Avustralya’nın üniversite tamamlama oranlarını Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın önüne geçerek üçüncü en yüksek seviyeye koyuyor.
 


Avustralya'da üniversite fonu ve maaşları!
Avustralya'da Üniversite Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 2
Bir öğretim elemanının 2009 yılında ortalama maaşı ayda 3.894 sterlin iken, profesör maaşları ayda 6.500 sterlinden fazla başlamıştır. Avustralya üniversiteleri, yarı zamanlı istihdam, iş hisseleri, planlı kariyer araları ve çalışma izni dahil esnek iş düzenlemeleri sunarak iş-yaşam dengesine saygı duyan istihdamı teşvik eder.

Eğitim Bakanlığı, yükseköğretim politika ve programlarını yönetmekten, finanse etmekten ve geliştirmekten sorumludur. Avustralya Yeterlilikler Çerçevesi (AQF), tüm kurumların kapsamlı ve ulusal olarak tutarlı nitelikler sağladığını garanti eder.

Avustralya Hükümeti, 2003 Yüksek Öğretim Destek Yasası ile Yüksek Öğrenimin kamu maliyesinden birincil sorumluluğa sahiptir. Avustralya Araştırma Konseyi, hem bireysel araştırmacıları hem de projeleri finanse eder ve Bağlantı programları, araştırmacılar ile endüstri, hükümet ve topluluk kuruluşları ile uluslararası topluluk arasındaki ortaklıklar kurulmasına yardımcı olur. Commonwealth bursları, öğrenme, öğretme, araştırma ve araştırma eğitimi programları dahil olmak üzere belirli amaçlar için bir dizi hibe verir.
 


 

Avustralya’da akademik kariyer!
Avustralya'da Üniversite Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 3
Avustralya'da, bir üniversite başkanı, baş akademik görevli ve genel müdür olarak görev yapan başbakan yardımcısı olarak bilinir. Genel olarak yönetim, yönetim ve liderlik konularında rektör yardımcısını destekleyen birkaç başkan yardımcısı vardır. Her biri akademik işler, şirket işleri, uluslararası ilişkiler, araştırmalar ve benzeri bir alana bakıyorlar.

Avustralya'daki akademisyenler için tipik kariyer yolculuğu İngiliz sistemi üzerinde modellenmiştir ve lisans düzeyinde başlar (tipik olarak üç yıl sürer), ardından bir usta ve ardından doktora yapılır. Çoğu doktora mezunu daha sonra öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi düzeyinde atanır. Akademisyenlerin, kıdemlerine bağlı olarak, araştırma görevlilerinden öğretim görevlilerine ve profesörler ve doçentler gibi daha kıdemli rollere kadar çeşitli meslek unvanları vardır. Farklı organizasyonların kendilerine ait unvan sistemleri vardır, ancak kullanımda, A'dan E'ye, kıdemde yükselen bir seviye sistemi vardır. Bu, unvandan ziyade akademik rütbeyi belirler.

Başvurular, genellikle önceki başvuru, ilerleme veya işe alımdan bu yana iki yıl geçmeden yapılmaz. Görev sırasındaki konumlar hurdaya çıkarıldı, bu yüzden ara sıra inceleme yapıldı ve ilerleme otomatik değil. Avustralya hükümet kuruluşları ayrıca çok sayıda akademisyen veya araştırmacı istihdam etmektedir.

Malta, Mezunlarına En Fazla İstihdam Sağlayan Avrupa Ülkesi Oldu!

Avustralya üniversiteleri ayrıca öğretim veya akademik araştırma dışında kariyer fırsatları ile de doludur. Pazarlama ve iletişim ekibi, üniversitenin marka tanıtımını ve dış ilişkilerini yönetir. Avustralya ve yurtdışından çalışan öğrenci işe alım görevlileri ile birlikte çalışırlar. Kütüphaneciler bilgiyi yayarlar ve öğrencilere, araştırmacılara ve öğretim üyelerine destek sağlar.

Ayrıca, tesis içi konulardan ve lojistik desteklerden sorumlu bir kampüs yönetim ekibi de olabilir. Bir öğrenci hizmetleri ekibi günlük öğrenci sorunları ile ilgilenir ve öğrenci programlarına ev sahipliği yapar. Kabul ekibi kayıt sürecini yönetir. Mezunlar dernek faaliyetlerini koordine etmek için bir kariyer planlama servisi ve ekibi de olacak. Finans yetkilileri, bir üniversitenin varlıklarını korur, finansal planlar oluşturur ve finansal düzenlemeler ve prosedürleri uygular.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..